Potężna nawałnica pod Olsztynem

0
1233
views

Nad terytorium gminy Jonkowo pod Olsztynem w woj. warmińsko-mazurskim przeszła gwałtowna burza. Największe straty są w miejscowościach Węgajty i Porbady – informuje serwis Jonkowo.wm.pl.

W Węgatach i Porbadach, niedaleko Olsztyna, nawałnica powaliła drzewa i z kilku domów zerwała dachy. W okolicach Gutkowa burza zerwała sieć trakcyjną i uniemożliwiła kursowanie pociągów.

Synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Anna Nemec zaznacza, że czwartek to ostatni dzień upałów, a burze, które już pojawiają się w północnej części kraju, wieczorem przemieszczą się do województw zachodnich, w nocy dotrą w województw centralnych, a rano na wschód Polski.

– W czasie burz można spodziewać się gwałtownego wiatru, opadów deszczu, a nawet gradu, który może mieć średnicę ponad dwóch centymetrów
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed silnymi burzami dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i dolnośląskiego. Według IMGW burzom towarzyszyć mogą opady gradu.

W piątek gorąco będzie jeszcze w południowo wschodniej Polski, na południu Mazowsza, Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie około 30 st. C. Znacznie chłodniej niż w czwartek, około 21 st. C będzie na Wybrzeżu, do 24 st. C na zachodzie Polski, i około 29 st. na Mazowszu.
Od soboty ochłodzi się także na południowym wschodzie Polski.