IPN bez siedziby

0
1177
views

Ruch S.A sprzedał główny budynek IPN firmie GHN sp. z o. o. Tym samym Skarb Państwa nie będzie mógł nabyć tej nieruchomości.

IPN otrzymał od RUCH S.A. informacje o sprzedaży budynku, w którym od 2000 roku mieści się archiwum IPN, w tym akta tajne i bezpieczne systemy teleinformatyczne.

Do 2010 roku nie było żadnych problemów. Właścicielem firmy RUCH był skarb państwa, który posiadał pakiet większościowy. Wynajem kosztowało wtedy 30 tys. zł miesięcznie. Sytuacja zmieniła się po prywatyzacji RUCHu. Wywołało to wzrost cen za użytkowanie aż do 100 tys. zł miesięcznie. Takie rozwiązanie jednak nie wystarczyło spółce. Ostatecznie budynek sprzedano.

Dostosowanie obiektu na Towarowej do potrzeb IPN kosztowało 17 mln zł. RUCH dając władzom państwa ofertę sprzedaży uwzględnił tą kwotę. Zamknęła się ona w 36,5 mln zł brutto. Jednak z powodu cięć i ograniczeń budżetowych Skarb Państwa nie mógł sobie pozwolić na taki wydatek.

Bez długotrwałych i kosztownych przygotowań nie jest możliwe przeniesienie realizowanych w budynku IPN funkcji, takich jak wymagające szczególnych zabezpieczeń funkcjonowanie magazynu akt tajnych oraz specjalnych, bezpiecznych systemów teleinformatycznych. Przeniesienie akt i systemów może być wyjątkowo trudne i czasochłonne i w rezultacie spowodować paraliż prac Instytutu.

– W przypadku nierozwiązania tej sytuacji w najbliższym czasie, realne jest niebezpieczeństwo całkowitego sparaliżowania pracy IPN – skomentował rzecznik IPN Andrzej Arseniuk.

Agnieszka Potyra

Zd24.pl