Szansa nie tylko dla rolników

0
1374
views

Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w sobotę i niedzielę organizuje Promocyjno-Handlową Wystawę Rolniczą ROL-SZANSA 2012. Ta cykliczna impreza rokrocznie cieszy się dużym zainteresowaniem wystawców prezentujących swoje wyroby i produkty, firm i instytucji działających w obszarze rolnictwa, a także rolników, mieszkańców miast i wsi.

Podczas ubiegłorocznej edycji zaprezentowało się ponad 300 firm produkcyjnych i handlowych z branży rolniczej i ogrodniczej z całej Polski, a tereny wystawowe odwiedziło blisko 30 tysięcy zwiedzających. ROL-SZANSA, to okazja do zapoznania się z najnowszymi osiągnięciami w zakresie techniki i technologii produkcji rolniczej. Wystawcy przedstawiają aktualną ofertę maszyn i urządzeń rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, środków do produkcji rolnej, a także nowości w hodowli roślin rolniczych i ogrodniczych.
Tegoroczna wystawa objęta jest honorowym patronatem przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi, wojewodę łódzkiego i marszałka województwa łódzkiego, natomiast patronat medialny sprawują regionalne media: TVP Oddział w Łodzi, Polskie Radio Łódź, Strefa FM Radio Pasmo Piotrków, portal ePiotrkow.pl oraz tygodniki: Ziemia Piotrkowska, Tydzień Trybunalski i Twój Kurier Regionalny.

Do chwili obecnej zgłosiło się 260 firm, ale zgłoszenia udziału przyjmowane są jeszcze do końca tygodnia, choć plac wystawowy jest już właściwie wypełniony, bo poszczególni wystawcy mają do zaprezentowania coraz większą ofertę i rezerwują coraz większe powierzchnie wystawiennicze w porównaniu z latami ubiegłymi. Największy plac na ROL-SZANSIE 2012 zajmą maszyny i urządzenia rolnicze. Podobnie jak w ubiegłym roku szczególnie bogata będzie oferta najnowszych ciągników i agregatów uprawowych, a także wyposażenia budynków inwentarskich i materiałów budowlanych, które w ostatnim czasie, dzięki uruchomieniu unijnych programów rozwoju wsi i rolnictwa, cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Wystawcy z branży ogrodniczej oferować będą drzewa i krzewy owocowe oraz ozdobne, sadzonki bylin, cebule kwiatowe, rośliny doniczkowe, podłoża, środki ochrony roślin, a także sprzęt i narzędzia do pielęgnacji ogrodów. Swoje ekspozycje przedstawią najpoważniejsze w kraju i naszym regionie firmy paszowe i producenci nawozów, znane firmy nasienne i inne. Zaprezentowane zostaną także kotły co oraz maszyny i urządzenia wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Specjaliści ŁODR udzielać będą zainteresowanym profesjonalnych porad dotyczących pozyskiwania funduszy z Unii Europejskiej i kredytowania rolnictwa, ekonomiki i rozwoju wsi, informacji rynkowych, ekologii i ochrony środowiska, nowoczesnych technologii produkcji rolniczej. Będzie również możliwość zakupienia wydawnictw własnych ośrodka. Rolników z pewnością zainteresuje ekspozycja tegorocznych płodów rolnych z naszego regionu. Doradzać rolnikom w tych dniach będą również eksperci z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Okręgowej Stacji Chemiczno-Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowej Inspekcji Pracy, Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.
Wystawie towarzyszyć będą również kiermasze wyrobów rękodzieła ludowego i artystycznego, przedstawiona zostanie oferta agroturystyczna regionu piotrkowskiego. Folklor regionu piotrkowskiego w barwnych strojach, w tańcach i przyśpiewkach będą prezentować zespoły: „Breniczanki” – Brenica, gm. Lubochnia; „Jedność” – Prucheńsko, gm. Mniszków; „Grabiczanie” – Grabica; „Ludowiacy od Będkowa” i „Fajne Babki” – Będków; „Ale Babki” – Drużbice.
Wśród odwiedzających naszą imprezę rozdysponujemy bezpłatnie „Gazetę Targową”.
Z powodu dużego zainteresowania zwiedzających, zgodnie z projektem organizacji ruchu drogowego, 25 i 26 sierpnia ul. Kasztelańska będzie jednokierunkowa na odcinku od ul. Łódzkiej do skrzyżowania z ul. Wiatraczną, która na dalszym odcinku ułatwi wyjazd do Piotrkowa i innych miejscowości. Do terenów wystawowych będzie można dojechać również linią MZK nr 9.

Program XXI Promocyjno-Handlowej Wystawy Rolniczej
ROL-SZANSA 2012

Stała wystawa rolnicza 25 i 26 sierpnia 2012 r. w godz. 9.00-17.00:

Sobota, 25.08.2012 r.

godz. 12.00 Powitanie uczestników, wystawców i zaproszonych gości
– Barbara Günther, dyrektor Łódzkiego Ośrodka
Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach

Oficjalne otwarcie wystawy
– Witold Stępień – marszałek województwa łódzkiego

godz. 12.45-13.30 Ogłoszenie wyników konkursów:

Uhonorowanie laureatów konkursów:
AGROLIGA 2011 – etap krajowy
SPOSÓB NA SUKCES – etap krajowy

AGROLIGA 2012
• prezentacja laureatów etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu AGROLIGA 2012 promującego najlepszych polskich rolników i polskie firmy
– w kategorii Rolnicy – mistrz, wicemistrzowie
– w kategorii Firmy – mistrz, wicemistrzowie
• wręczenie pucharów i dyplomów

NAJLEPSZE GOSPODARSTWO EKOLOGICZNE
• prezentacja laureatów etapu wojewódzkiego Ogólnopolskiego Konkursu na Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne
– w kategorii Ekologia – środowisko
– w kategorii Ekologiczne gospodarstwo towarowe
• wręczenie pucharów, dyplomów i nagród