Flashmob z okazji rozpoczęcia szkoły [zdjęcia]

0
1358
views

Zebrali się o 13:00 w hali Dworca Centralnego. Starali się wmieszać w tłum, ale mimo wszystko przyciągali zdziwione spojrzenia mugoli. Młodzi czarodzieje w pierwszym dniu szkoły próbowali dostać się na pociąg do Hogwartu.

 

Adepci magii bez skrępowania podchodzili do ochroniarzy i pytali o drogę na nieistniejący peron, a w fast-foodach próbowali miejscowych specjałów. Co odważniejsi wybrali się do dworcowej kwiaciarni po nowe różdżki.

W "Harrym Potterze" zanim dziecko znajdzie się w Hogwardzie, rodzice idą na ulicę Pokątną, gdzie kupują różdżkę, zwierzątko i książki. Z jakim wydatkiem wiąże się prawdziwe rozpoczęcie roku szkolnego? Jak podaje "Wprost", zestaw nowych podręczników do 3 klasy podstawowej kosztuje 350 zł. W wielu krajach, np. Francji, Skandynawii czy Niemczech, podręczniki należą do szkoły i są wypożyczane uczniom za darmo lub niewielką opłatę.

Na wrzesień zaplanowane są prace nad zmianami w karcie nauczyciela. Możliwe, że skrócony zostanie urlop. – Blisko 80 dni urlopu w ciągu roku przysługujące nauczycielom jest demoralizujące – mówią w Dzienniku Gazecie Prawnej szefowie placówek oświatowych. Podczas ferii i wakacji nauczyciele uczestniczyliby w przygotowaniu planu, radach nauczycielskich i rekrutacji.

Od kilku lat rosną statystki urodzeń. W porównaniu z poprzednim rokiem, w Polsce jest o 2 proc. więcej sześciolatków. Mimo to część szkół może zostać zamknięta z powodu migracji do dużych miast i za granicę.

Jeszcze tylko przez 2 lata rodzice mogą decydować, czy posłać dziecko w wieku siedmiu czy sześciu lat.W 2014 wejdzie w życie obowiązek edukacji sześciolatków. W komentarzach często powtarza się obawa, że szkoły nie będą przygotowane na przyjście fali nowych uczniów, która nastąpi w pierwszym roku wprowadzenia obowiązku dla sześciolatków.

Flashmob "Podróż do Hogwartu" odbył się po raz drugi.