Tak zmieni się klimat za 1000 lat.

0
1455
views

Ziemię czeka potop. Na ograniczanie emisji CO2 jest już zapewne za późno? W ciągu najbliższego 1000 lat czekają nas ogromne zmiany klimatu.

Poziom oceanów podniesie się aż o 4 metry. Woda zaleje większość lądów – donosi ctv.ca. Zdaniem badaczy stanie się tak niezależnie od tego czy zmniejszymy emisję dwutlenku węgla. Wszystko przez stopniowe podnoszenie się temperatury powietrza.

Do takich wniosków doszli naukowcy z kanadyjskiego centrum klimatycznego na uniwersytetach Calgary i Victorii – informuje serwis.

Z ich badań wynika jednak, że niektóre rejony świata dużo na tym skorzystają. Kanada i Rosja staną się prawdziwymi spichlerzami świata. Północna Afryka straci jednak aż jedną trzecią zasobów wodnych. Przez podnoszenie się temperatury oceanów, stopi się także znaczna część pokrywy lodowej na biegunach – zauważa ctv.ca. Aby przewidzieć zmiany klimatyczne na następne 1000 lat, eksperci posłużyli się komputerowym modelem.

Założyli także scenariusz "zero emisji" CO2. Rezultat jednak zawsze był taki sam. Katastrofa oddalała się tylko w czasie. JS Źródło

informacji: www.ctv.ca