8th Mózg Festival

0
1392
views

Twórcy o tegorocznym festiwalu: W kręgu naszych zainteresowań znajdują się wszystkie formy muzyki współczesnej, sztuk wizualnych oraz performance.

Mówiąc o muzyce współczesnej w odniesieniu do naszego festiwalu mamy na myśli formy muzyczne, które wywodzą się zarówno z muzyki klasycznej, jak i te, które mają odniesienie do takich gatunków muzycznych jak jazz, muzyka etniczna, czy muzyka rockowa. Interesują nas więc muzyczne formy otwarte, zawierające w sobie elementy eksperymentu, improwizacji (jako najwyższej formy kompozycji), również formy współtworzone z wizualnymi dyscyplinami sztuki.

Mówiąc o sztukach wizualnych obecnych na festiwalu, mamy na myśli zarówno performance art, video art, instalacje wizualne i audiowizualne, jak również malarstwo, fotografię czy film. Także w tym wypadku możnaby użyć określenia 'współczesne sztuki wizualne', czyli pozostające w związku z tradycją, ale tworzone teraz, w odniesieniu do obecnej rzeczywistości zarówno w świecie sztuki (współczesne techniki czy środki wyrazu), jak i współczesnych zagadnień społecznych.

Budując ten festiwal staramy się również zacierać niepotrzebnie wyznaczaną granicę pomiędzy muzyką i sztukami wizualnymi. Od lat wszystkie dziedziny sztuki przenikają się i należy wspierać ten naturalny proces.

Mając w pamięci słowa profesora Bogusława Schaeffera, jednego z największych współczesnych kompozytorów polskich, iż tradycję należy szanować, ale pamiętać trzeba, iż tradycję tworzymy także tu i teraz, jako cel stawiamy sobie dobierać artystów w taki sposób aby prezentować sztukę autorską i nowatorską, z poszanowaniem najważniejszych osiągnięć czasu, który minął.

Tegoroczna edycja festiwalu oscyluje, w dużej mierze, wokół szeroko rozumianej idei twórczości Johna Cage'a. Z tego powodu cały pierwszy dzień festiwalu poświęcony będzie właśnie temu kompozytorowi, myślicelowi, jednej z najważniejszych postaci kultury XX wieku. W związku z tym wystąpią takie znakomitości jak Krzysztof Knittel, Iwona Mironiuk, Tomasz Pawlicki oraz jeden z najbardziej znanych interpretatorów muzyki Cage'a – Szablocs Esztenyi z Węgier.

8th Mózg Festival Director  Sławek Janicki

Program:

15.11

godz. 18.00 (Mózg) Jakub Pieleszek / Johnny Amore – otwarcie wystawy zbiorowej "ŚCIANY" [1]

godz. 19.00 (Galeria Miejska BWA) Tomasz Mażewski / Łukasz Ogórek / Artur Trojanowski / Muzeum Książki Artystycznej / ZbyZiel / Piotr Szmitke – otwarcie wystawy zbiorowej "ŚCIANY" [2]

godz. 20.00 (MCK) Bydgoska Orkiestra Muzyki Współczesnej – koncert

godz. 21.00 (MCK) Szabolcs Esztenyi / Iwona Mironiuk – koncert

godz. 22.00 (MCK) Tomasz Pawlicki – koncert

godz. 23.00 (MCK) Krzysztof Knittel / Yuri Yaremchuk / Aleksey Kruglov / Timo Kämäräinen / Tomek Chołoniewsk – koncert

godz. 00.30 (Mózg) SUB SPA – koncert

16.11.

godz. 12.00 (Akademia Muzyczna) Warsztaty Improwizacji Swobodnej / prowadzenie: Krzysztof Knittel

godz. 20.00 (MCK) Tirvyous Wagon – koncert

godz. 21.00 (MCK) Joshua Zubot / Bernard Falaise / Isaiah Ceccarelli – koncert

godz. 22.00 (MCK) Nick Didkovsky – koncert

godz. 23.30 (Mózg) Zavoloka & Laetitia Morais koncert audiowizualny

godz. 01.00 (Mózg) Windom Earle – dj set

17.11

godz. 20.00 (MCK) Marc Ribot – solo

godz. 21.00 (MCK) Owls Are Not – koncert

godz. 22.00 (MCK) Marc Ribot (Ceramic Dog) – koncert

godz. 23.30 (Mózg) Basia Polańska – dj set

godz. 00.30 (Mózg) Lu – dj set