Wpływ cen paliw na ceny usług

1
1365
views

Sytuacja na międzynarodowych rynkach paliw od dłuższego czasu wywołuje już nawet nie niepokój czy złość, ale zwykłe zniechęcenie kierowców.

Co bowiem mogą oni poradzić na ciągłe podwyżki cen, których wciąż nie widać końca? Sytuacja ta nie tylko w oczywisty sposób podnosi koszty eksploatacji własnego pojazdu, ale też znacząco wpływa na ceny wielu produktów i usług w całym kraju.

Przecież z samochodów korzystają nie tylko dostawcy sklepów, piekarń czy punktów obsługi, ale także wszelkiego rodzaju specjaliści oferujący usługi, pozornie nie mające nic wspólnego z motoryzacją. W związku z tym wszyscy oni podnoszą ceny tych usług tak, by samemu nie ponosić strat przez zwiększone opłaty za paliwo.

Nic więc dziwnego, że okazyjny wcześniej dostawca czy wyjątkowo tani kurier, którzy przecież w swojej codziennej pracy korzystają z pojazdów i można powiedzieć, że są one podstawowym narzędziem ich pracy, podnoszą ceny, ponieważ sami ponoszą coraz większe koszty z tym związane.

Nie zaskakuje nas także, że wszelkie firmy, które w jakimś stopniu wykorzystują transport drogowy, prędzej czy później starają się zminimalizować wciąż rosnące opłaty, choć niektórzy decydują się na to dopiero po kilku latach ciągłych podwyżek, gdy nie ma już właściwie nadziei na odwrócenie tej tendencji i odzyskanie straconych środków. W ten sposób podwyżki cen ropy, będące efektem napięć politycznych, przekładają się bezpośrednio na ceny usług w krajach pozornie bardzo odległych i nie prowadzących żadnej wspólnej polityki.

Nawet jednostkowe obniżki cen nie są w stanie odwrócić tej prawidłowości i sprawić, żeby ten trend zatrzymał się lub chociaż znacząco zwolnił. Zresztą zwolnienie takie byłoby realne tylko do kolejnych zawirowań politycznych, na które oczywiście sami nie mamy żadnego wpływu. Pozostaje nam więc tylko przykra świadomość, że jesteśmy całkowicie uzależnieni od surowca, którego sami nie wydobywamy i handlu który wpływa na wszystkie sektory aktywności biznesowej w naszym kraju.

Może w tej sytuacji warto jednak poważnie zastanowić się nad wykorzystaniem alternatywnych źródeł energii?

 

PL

1 KOMENTARZ