Bezpieczne inwestowanie w kryzysie

0
1116
views

W obecnych, niepewnych czasach spowolnienia gospodarczego (choć jeszcze nie kryzysu) wiele osób zastanawia się nad bezpiecznymi sposobami lokowania własnych oszczędności.

Do lamusa odchodzą zakupy akcji, inwestowanie w fundusze inwestycyjne, lokowanie pieniędzy na rynku Forex czy nawet kupowanie monet. Coraz popularniejsze stają się zaś bezpieczne sposoby pomnażania pieniędzy.

Mimo że nie zawsze gwarantują one dużą stopę zwrotu, to jednak wiele osób ceni je sobie za bezpieczeństwo inwestycji oraz możliwość co najmniej zachowania kapitału. W przypadku ryzykownych inwestycji nie zawsze jest to możliwe. Poniżej opisane zostały trzy sposoby na bezpieczne pomnożenie naszej gotówki.

1) Mieszkania do wynajęcia. Choć ceny w ostatnim czasie dość sporo spadły, to jednak raczej nie powinniśmy nastawiać się na gigantyczne obniżki cen nowych nieruchomości.
Zwłaszcza w dobrych lokalizacjach. A jednocześnie ponieważ coraz mniej osób stać będzie na własne nieruchomości, to zdecydowanie zwiększy się popyt na lokale do wynajęcia. Zdecydowanie możemy na tym skorzystać, a być może w przyszłości również wzrost wartości takiego lokalu zapewni nam dodatkowe zyski.

2) Lokaty bankowe i rachunki oszczędnościowe. Choć jest to chyba najmniej finezyjny sposób na pomnażanie pieniędzy, to jest bardzo bezpieczny i raczej skuteczny – przynajmniej jeśli chodzi o zachowanie wartości nabywczej naszych pieniędzy. Banki oferują obecnie około 5-7% w skali roku, co choć nie jest wynikiem rewelacyjnym to w wielu przypadkach potrafi pokonać poziom inflacji. A w niepewnych czasach to jest zdecydowanie ważniejsze, niż ponadprzeciętne stopy zwrotu.

3) Obligacje Skarbu Państwa. Dają one odsetki na zbliżonym do lokat bankowych poziomie. Dzięki gwarancji Skarbu Państwa nie mamy co się obawiać o utratę naszych pieniędzy. Raczej nie grozi nam taka sytuacja, jaka ma miejsce chociażby w Grecji. Warto więc przemyśleć, czy części pieniędzy nie zainwestować właśnie w ten sposób.

PL