Uzdrowiska Bałtyckie

0
1307
views

Uzdrowiska bałtyckie cieszą się dużą popularnością wśród kuracjuszy i letników. Znane są z ciekawej zabudowy i korzystnych do wypoczynku warunków.

Najważniejszym pierwiastkiem, który występuje w tutejszym powietrzu, jest jod, który ma istotny wpływ na pracę tarczycy. Ze względu na ten pierwiastek uzdrowiska bałtyckie są szczególnie ważne dla kuracjuszy.

Nad Bałtykiem statusem miejscowości uzdrowiskowej może pochwalić się aż sześć miejscowości. Są to: Kamień Pomorski, Kołobrzeg, Połczyn – Zdrój, Sopot, Świnoujście oraz Ustka.
Połczyn – Zdrój jest nieco oddalony od Bałtyku, jednak zaliczyć go można do najpiękniejszych nadbałtyckich uzdrowisk. Szczególnie piękny jest tutejszy rynek oraz park zdrojowy, który powstał w pierwszej połowie XIX wieku. Swego czasu, zanim karierę uzdrowiskową rozpoczął Kołobrzeg, Połczyn był największym na polskim wybrzeżu uzdrowiskiem. Ma też długą historię, bo już w XVII wieku tutejsze szczawy przyciągały kuracjuszy.

Kamień Pomorski już pod koniec XIX stulecia był dobrze znanym uzdrowiskiem, zaś o jego rozwoju zadecydowały odkryte tu złoża solanek. Dziś przybywa tu wielu kuracjuszy, którzy mogą skorzystać w profesjonalnych zabiegów w licznych ośrodkach.
Kołobrzeg to największe z polskich uzdrowisk i podobnie jak Kamień Pomorski znany był wśród kuracjuszy już w końcu XIX wieku. Główną rolę w uzdrowiskowej działalności w Kołobrzegu odgrywają solanki oraz borowiny. Kołobrzeg znany jest też z własnej wody mineralnej o nazwie „Perła Bałtyku”. 

Solanki i borowiny to również podstawa innego uzdrowiska, jakim jest Świnoujście. Tu od końca XIX wieku wody przyciągają kuracjuszy, którzy dziś mają do swej dyspozycji aż trzy zakłady przyrodolecznicze.
Sopot oraz jego okolice posiadają wyjątkowo korzystny mikroklimat i to najważniejsza cecha tego uzdrowiska. Najczęściej wykonywanymi w tym uzdrowisku zabiegami są siłą rzeczy inhalacje.

Ustka swą uzdrowiskową karierę rozpoczęła stosunkowo niedawna, gdyż status miejscowości uzdrowiskowej nadano jej w dopiero w 1987 roku. Działalność uzdrowiskową zaczęto tu jednak nieco wcześniej, a pierwszy zakład przyrodoleczniczy powstał tu w 1912 roku. Największe zalety Ustki jako uzdrowiska to wody mineralne oraz bardzo duża zawartość jodu w powietrzu. Podsumowując, nad Bałtykiem mamy wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc, i który kurort byśmy nie wybrali z pewnością spędzimy mile czas na relaksie i wypoczynku.

Jest tylko jeszcze jeden warunek – należy mądrze wybrać noclegi nad morzem – aby w pełni cieszyć się wypoczynkiem i reperowaniem zdrowia nie martwiąc się warunki noclegowe… ale to już temat na inny artykuł.

 

pl