Ruszasz na majówkę? Drogówka też!

0
1220
views

Długi weekend jest coraz bliżej. Już wkrótce na ulicach i wylotówkach miast zwiększy się natężenie ruchu samochodowego.

Kierowcy powinni mieć się na baczności – w tym okresie wzrasta nie tylko prawdopodobieństwo wypadku ale i …otrzymania mandatu. Sprawdź dlaczego.

Majówka nie dla wszystkich oznacza dni wolne od pracy, niektórym zajęć wręcz przybywa. Mowa tu np.
o policjantach, którzy strzegą porządku na drogach. Czy w święta rzeczywiście bardziej suszą? Aby to sprawdzić, serwis Korkowo.pl przeprowadził badania porównawcze.

Zestawiono w nim liczbę kontroli policji w okresie trwania zeszłorocznej majówki z liczbą kontroli w analogicznym okresie
nie-świątecznym. Co się okazało? – W czasie majówki liczba kontroli wzrosła o ok. 11 procent – mówi Katarzyna Florkowska z serwisu Korkowo.pl – Można zatem powiedzieć, że aktywność drogówki współgra ze zwiększonym natężeniem ruchu na drogach – dodaje Florkowska.

 

Liczba zgłoszonych kontroli

Okres

Liczba kontroli

Stosunek procentowy

Długi weekend majowy 2012

4498

110,9%

Okres po weekendzie

4054

100 %

Źródło: Korkowo.pl

 

Pijana majówka, poważne konsekwencje

Warto pamiętać, że większa liczba kontroli policji nie bierze się z niczego. W czasie długich weekendów dochodzi na naszych drogach do wielu tragicznych w skutkach wypadków. Według danych Policji w weekend majowy 2012 doszło w sumie do 938 wypadków, w których zginęło 65 osób. Zmotoryzowani powinni także umieć odmówić sobie nawet kieliszka alkoholu.

Podczas zeszłej majówki policja zatrzymała 5201 nietrzeźwych kierowców. Kierowcy, którzy są na bakier z prawem stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale i innych uczestników ruchu drogowego. Na niesubordynowanych uczestników drogi czekają konkretne sankcje: – Mandat za przekroczenie prędkości może wynieść nawet 500 złotych, a dodatkowo kierowcy zostanie dopisanych 10 punktów karnych – wylicza Magda Zglińska z serwisu Yanosik.pl – Jeszcze poważniejsze konsekwencje czekają na pijanych kierowców, którym grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat – dodaje Zglińska.

 

 

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik umieszczonych w pojazdach poruszających się w Polsce w dniach 27.04 – 06.05.2012 oraz 10 –20.05 2012.

——————————-

Dla ZielonyDziennik.pl, korkowo.pl