Samochody ekologiczne

0
1732
views

Bez motoryzacji nie ma szybkiego handlu. Samochody biorą udział w procesach logistycznych. Jest ich po prostu na świecie cała masa.

Ekolodzy atakują koncerny i rządy największych państw twierdząc, że zanieczyszczenia spalinami z rur wydechowych szkodzą ludziom, środowisku, wpływają na globalne ocieplenie. Mało tego. Wysokie ceny ropy uniemożliwiają czerpanie pełnego komfortu z jazdy. Jaką mamy odpowiedź na tak przedstawione problemy? Samochody ekologiczne.

Ekologia wypiera dotychczasowe normy

Modele kojarzą się z najważniejszą dla kierowcy cechą tzn. długoterminowym zmniejszeniem kosztów użytkowania. Producenci eko pojazdów udoskonalają wykorzystanie różnych rodzajów paliw. Diesel, zastępuje się tzw. bio dieslem. Przykładem służy nowa honda cr-v. Standardowe technologie wypierają z powodzeniem rozwiązania elektryczne, hybrydowe, pneumatyczne. Pojawiają się na rynku modele aut korzystające z wodoru, czy gazu ziemnego. Zresztą na rynku ograniczania wydatków na zakup środków transportu od lat rządzi popularny LPG, należący de facto do kategorii ekologicznej.

Idea przemawia do wyobraźni

Samochody ekologiczne prezentują ideę minimalizowania zużycia paliwa. Szczerze mówiąc przez wprowadzanie nowych mieszanek monopol ropy naftowej przestaje być zagrożeniem społecznym. Powstaje nowa infrastruktura przystosowana do obsługi eko prowadzenia. Wymienić tu warto chociażby ładowarki silników elektrycznych, czy maszyny ze sprzężonym powietrzem. Te najczęściej napędzają najnowszej klasy wózki widłowe. 

Ekologia w motoryzacji pragnie 

poprawić jakość funkcjonowania człowieka w środowisku;
usunąć problem wysokich kosztów dotychczas używanych paliw;
ograniczyć lub całkowicie wyeliminować szkodliwe substancje;
rozwinąć świadomość nowych pomysłów.

Niezłe pieniądze zbijane na sprzedaży

Tak naprawdę „eco driving” to cała światowa moda zapewniająca solidne zyski największym potentatom sektora. Trudno jednak przekonać kierowcę, który cały życie jeździł ogromnym samochodem z mocnym silnikiem do nagłej zmiany na cichy elektryczny środek transportu uważany w wielu kręgach za snobistyczny gadżet. Trend rozwinął się już na tyle dobrze, że każda popularna marka posiada w swoim asortymencie ofertę dopasowaną do potrzeb drogowych ekologów. 

Na zakończenie

Nie samymi tanimi mieszankami paliw żyje ekonomia pojazdów. Poprawia się ergonomia zmiany biegów, opływowy kształt, zmniejszenie oporu. Samochody przyjazne naturze to nie tylko ideologia, lecz wyjście w kierunku poprawy branży motoryzacyjnej.

 

pl