Pierwszy polski smartwatch

0
1380
views

Czy polska firma jest w stanie podbić globalny rynek mobilny? Polacy są jednym z pięciu najbardziej przedsiębiorczych narodów w Europie.

Jednak obecne realia rynkowe skłaniają młode firmy do bycia również innowacyjnym. Niebawem na rynek wejdzie pierwszy polski smartwatch – czy ma szanse odnieść sukces?

Powszechnie wiadomo, że świat należy do młodych i przedsiębiorczych. Fakt ten potwierdzają badania GfK, z których wynika, że aż 73 proc. Polaków jest pozytywnie nastawionych do przedsiębiorczości. Widoczne jest to we wciąż rosnącej liczbie nowych przedsiębiorstw, zakładanych najczęściej przez osoby do 29 roku życia. Według GfK nasz naród plasuje się na 5. miejscu w Europie pod względem chęci prowadzenia własnego biznesu. Wyprzedzają nas tylko: Włosi, Anglicy, Francuzi oraz Duńczycy. W jakich branżach widzimy szanse rozwoju?

Spożywka czy może IT?

Badanie Corporate Values Index 2013 pokazuje, że polskie firmy nie boją się konkurować z zachodnimi markami. Wśród najważniejszych wartości, którymi chcą walczyć o zachodniego klienta, są: wysoka jakość, innowacyjność oraz zapewnienie satysfakcji klienta. Misję tę realizują podbijając globalny rynek słodyczy, napoi oraz alkoholi. Nasze produkty są znane już w: Niemczech, Czechach, Wielkiej Brytanii, na Słowacji oraz w Rosji. Z kolei poza Europą polskie firmy najczęściej wybierają Azję oraz Amerykę Południową, gdzie są mniejsze koszty prowadzenia własnej działalności. W ostatnim czasie rodaków zainteresował też rynek mobilny, IT oraz gier komputerowych, gdzie coraz częściej odnoszone są sukcesy.

Rozwijający się rynek mobilny

Wyniki badań TNS Polska wskazują, że już 9 proc. Polaków jest w posiadaniu smartfona, ale po dokładnym sprawdzeniu parametrów posiadanych telefonów, okazuje się, że telefon nowej generacji nabyło już ok. 30 proc. rodaków. Najczęściej smartfon kupują mężczyźni w wieku 25-45 lat, mający średnie lub wyższe wykształcenie oraz mieszkający w średnich i dużych miastach – wynika z raportu Research.NK. Jednak branża mobilna lepiej wygląda za granicami naszego kraju. Pod koniec 2012 roku liczba smartfonów przekroczyła tam miliard sztuk i nic nie wskazuje na to, by ich popularność zaczęła maleć.

O popularności tego typu urządzeń może świadczyć nie tylko coraz niższa cena telefonów, ale także pełniejsze wykorzystanie ich możliwości. Klientów nie tylko zachęcają podstawowe funkcje, jak: dzwonienie, korzystanie z Internetu oraz mediów społecznościowych, ale także: dodatkowe aplikacje, uzupełniające gadżety, nieraz ułatwiające codzienne życie – mówi Paweł Tomczyk, prezes łódzkiego oddziału Rearden Technology S.A. – Mając takie dane warto wykorzystać obowiązujący trend i zacząć podążać z duchem czasu, aby osiągnąć sukces a nie za rok obudzić się z przysłowiową „ręką w nocniku” – dodaje.

Czy szykuje się polski sukces?

Rynek smartfonów, pomimo swej popularności, nadal jest nieznany dla sporej części świata. Miejscem zbytu dla wielu firm interesujących się tą branżą może być nie tylko USA, ale także nowe, rozwijające się rynki, jak: Chiny, Indie oraz Afryka. Fakt ten postanowiła wykorzystać polska firma Rearden Technology S.A., która w niedługim czasie planuje wprowadzić na rynek globalny pierwszy polski smartwatch. – Produkt ten jest odpowiedzią na rosnący trend posiadania gadżetów uzupełniających osobisty telefon – tłumaczy Paweł Tomczyk, prezes łódzkiego oddziału firmy. – Dzięki Boddie użytkownik smartofna będzie mógł w lepszy sposób wykorzystać jego funkcje, ale także „odciąć się” od mobilnego świata, mając nadal wszystko pod kontrolą. Boddie realizuje trzy funkcje: zdrowia, rozrywki oraz ochrony.

Dzięki naszemu produktowi nabywca ma możliwość słuchania swojej ulubionej muzyki, uprawiania sportu, a także decydowania o byciu online czy też offline. Na razie nie chcemy zdradzać więcej szczegółów na temat samego produktu, ale przypuszczamy, że niedługo będzie o nas głośno. Nasz smartwatch nie tylko będzie dorównywać światowej technologii, ale dodatkowo wyróżniać go będzie nowoczesny design, stworzony przez polskiego projektanta Tomasza Rygalika oraz niestandardowy film promocyjny – dodaje.

Czy polska firma ma szanse odnieść sukces? Nie wiadomo, ale warto śledzić jej historię. Być może sam fakt zaistnienia na rynku IT polskiej marki, skłoni inne firmy do pójścia w jej ślady. Rynek nie musi należeć wyłącznie do Apple oraz Samsunga.

Zdjęcie
Dla ZielonyDziennik.pl, rearden-technology.com