Obchody 70. rocznicy powstania w getcie

0
1296
views

W piątek, 19 kwietnia o godzinie 10.00, rozpoczną się uroczystości upamiętniające powstanie w warszawskim getcie.

Na Muranowie, pod pomnikiem Bohaterów Getta spotkają się powstańcy, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski, Prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, przedstawiciele rządu, Sejmu i Senatu RP oraz przedstawiciele środowisk żydowskich, aby oddać hołd pomordowanym. W trakcie uroczystości kantor Joseph Malovany wykona utwór El Malle Rachamim. Po części oficjalnej pod pomnikiem Bohaterów Getta odbędzie się, jak co roku, przemarsz pod pomnik Umschlagplatz.

Dzień wcześniej, 18 kwietnia, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej odbędzie się koncert Izraelskiej Orkiestry Filharmonicznej w 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim pod dyrekcją Zubina Mehty. To wyjątkowe wydarzenie będzie można zobaczyć na antenie TVP2 ok. godz. 22.35.

70. lat po tragicznych wydarzeniach działalność na warszawskim Muranowie rozpoczyna Muzeum Historii Żydów Polskich. Na odwiedzających czeka niezwykły budynek – perła nowoczesnej architektury – i dziesiątki imprez: koncerty, wykłady, filmy, spacery, warsztaty dla dzieci i dorosłych. Wśród nich wiele wydarzeń poświęconych obchodom 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.

W dniach 19-21 kwietnia na ulice Warszawy wyjdzie kilkuset wolontariuszy. Rozdając papierowe żonkile, będą opowiadali o ich symbolice i namawiali przechodniów do przypinania kwiatów do ubrań na znak pamięci o powstaniu. Żonkil to symbol pamięci, szacunku i nadziei. Żonkile zakwitają w kwietniu – miesiącu wybuchu powstania. Celem akcji jest przypomnienie warszawiakom o heroicznym zrywie i likwidacji getta. Symboliczna, miejska akcja powstała, aby pielęgnować pamięć o tamtych wydarzeniach. Będzie również jednym z elementów kształtujących tożsamość mieszkańców stolicy i wspólną świadomość historyczną Polaków i Żydów.

Wydarzenia towarzyszące potrwają do 16 maja. Data ta wyznacza koniec powstania i finał akcji likwidacyjnej getta – wysadzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem.

Główną platformą informacyjną jest serwis getto.waw.pl, dostępny w trzech językach: polskim, angielskim i hebrajskim. Na stronie internetowej znajduje się program obchodów wraz z mapami wskazującymi miejsce danego wydarzenia oraz danymi organizatorów.

więcej>>>

Redakcja PL