Noc Muzeów rozpoczyna się w Ufficio Primo

0
1247
views

W najbliższą sobotę w niemal 150 miastach całej Polski odbędzie się Noc Muzeów. Wszystkie zbiory muzealne udostępnione będą zwiedzającym bezpłatnie.

Wyjątkowym wydarzeniem warszawskiej Nocy będzie Art Yard Sale Ufficio Primo, targi sztuki, podczas, których działa będzie można też nabyć, bezpośrednio od artystów

Noc Muzeów jest inicjatywą na skalę europejską. W Polsce odbywa się od 2003 r. W Krakowie główną atrakcją mają być warsztaty technik rzemiosła, a także liczne koncerty, m.in. kabaretu Piwnicy Pod Baranami. Wrocławianie będą mieli okazję zobaczyć portret Infantki Małgorzaty Teresy namalowany w połowie XVII w. przez Diego Velazqueza oraz liczne dzieła sztuki hiszpańskiej. Dla fanów piłki otwarty będzie również Stadion Miejski, wybudowany z okazji Mistrzostw Europy.

A w Warszawie targi sztuki Ufficio Primo

Z kolei w Warszawie nietypową atrakcją Nocy Muzeów będą targi sztuki Art Yard Sale Ufficio Primo w budynku Ufficio Primo na Wspólnej 62. Weźmie w nich udział 80 najlepszych polskich artystów oraz projektantów. Zwiedzający będą mogli prace nie tylko obejrzeć, ale również kupić za bardzo atrakcyjna cenę. W ramach inauguracji Nocy Muzeów w sobotę od 21:59 będzie można obejrzeć iluminację instalacji artystycznej, Będzie ja można podziwiać tylko przez dwa dni w specjalnie otwartym dla publiczności budynku Ufficio Primo, jednym z najpiękniejszych budynków warszawy. Nocne zwiedzanie w ramach Nocy Muzeów potrwa od 22-24. Oprócz tego spotkania z artystami i targi będą trwały w sobotę i w niedzielę między 12-18.

– Art Yard Sale Ufficio Primo jest częścią Nocy Muzeów już drugi rok z rzędu, mimo że nie jesteśmy muzeum, lecz organizatorami targów sztuki – mówi Agencji Informacyjnej Newseria Aleksandra Osadzińska, pomysłodawczyni i organizatorka targów.

Wśród prac, które zwiedzający będą mogli oglądać, będą dzieła najlepszych polskich artystów oraz ilustratorów młodego i średniego pokolenia.

– Wśród nich będą graficy, którzy projektowali m.in. identyfikację największych polskich instytucji bankowych, i kulturalnych – mówi Osadzińska. – W tym roku wydzieliliśmy ponadto dział fotografii, prezentujący klasyków polskiej fotografii, ale też artystów, którzy wybrali sobie fotografię jako medium artystycznej ekspresji.

Wśród tych fotografów będą m.in.: Chris Niedenthal, Tadeusz Rolke i Edward Hartwig. Podczas Art Yard Sale Ufficio Primo będzie możliwość nabycia tych wszystkich unikatowych dzieł.

Dominika Kulczyk-Lubomirska, reprezentująca firmę Kulczyk Investments, która wsparła finansowo Art Yard Sale Ufficio Primo i udostępniła budynek, uważa, że zainteresowanie zarówno samą Nocą Muzeów, jak i targami będzie duże.

– Obcowanie ze sztuką ma być przyjemnością będącą na wyciągnięcie ręki dosłownie i w przenośni – mówi Kulczyk-Lubomirska. – Dajemy możliwość nie tylko podziwiania sztuki, ale też zakupu prac za stosunkowo niewielkie kwoty. To wielka szansa, by być blisko rynku sztuki i twórczości wspaniałych artystów – polskich i światowych – dodaje.

Targi odbędą się w budynku Ufficio Primo przy ulicy Współnej, który sam w sobie jest interesujący.

– To miejsce jest historią, która została przetransponowana w taki sposób, aby służyć rzeczywistości i spełniać wszystkie standardy budynku XXI wieku – mówi o Ufficio Primo Dominika Kulczyk-Lubomirska. – Chcemy budować most pomiędzy dziedzictwem kulturalnym a funkcjonalnością i dzisiejszymi potrzebami. Jest to dla nas bardzo istotne, bo uważamy, że dzięki takim budynkom i kulturowej ciągłości, jakie ze sobą nios, możemy osadzać biznes w kontekście społecznym. Wówczas jego wartość jest znacznieo większa – dodaje.

Newseria