Organizacja odbioru śmieci po 1 lipca

0
1285
views

Od 1 lipca do końca roku, na koszt miasta, śmieci od mieszkańców będą odbierać firmy dotychczas obsługujące warszawiaków. W trakcie trwania programu pomostowego stawki za odbiór śmieci będą niższe niż planowane w docelowej wersji systemu. Mieszkańcy będą płacić miastu, a nie firmom.

Orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej z 4 czerwca br. oznacza dla Warszawy wydłużenie terminu rozstrzygnięcia przetargu i podpisania umów z firmami, które będą odbierały śmieci od warszawiaków. Opracowany „program pomostowy" pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie systemu w Warszawie do czasu wyboru firm docelowo świadczących usługę odbioru i zagospodarowania odpadów w trwającym przetargu. Nie istnieje zagrożenie, że śmieci po 1 lipca nie będą odbierane.

Orzeczenie KIO nie wpływa na działania mieszkańców. Mieszkańcy, zgodnie z dotychczasowymi zasadami, będą musieli złożyć deklarację do 19 lipca i począwszy od lipca płacić opłatę śmieciową miastu. Zgodnie z założeniami programu, firmy dotychczas odbierające od mieszkańców odpady komunalne będą to robiły na dotychczasowych zasadach do końca roku. Miasto będzie płatnikiem faktur wystawianych na poszczególnych mieszkańców.

Do dyspozycji mieszkańców pozostaje numer infolinii 0800 70 70 47, pod którym mogą zgłaszać nieodebrane śmieci czy inne kłopoty z firmami. Miasto będzie dysponować śmieciarkami, które będą w trybie interwencyjnym odbierać śmieci z takich miejsc. Zintensyfikowana zostanie kampania informacyjna skierowana do mieszkańców. Warszawiacy otrzymają list, objaśniający zasady działania programu pomostowego. Pojawią się też specjalne ogłoszenia w prasie, informujące o organizacji programu.

W przyszłym tygodniu, na wniosek Prezydenta m.st. Warszawy, zostanie zwołana nadzwyczajna sesja Rady Miasta, poświęcona nowej organizacji odbioru śmieci od mieszkańców i obniżeniu stawek na czas programu pomostowego.

Fot.Fotolia.pl

Redakcja PL