Od nowego roku mniej oddziałów ratunkowych.

0
1264
views

Wraz z nadchodzącym  rokiem z mapy województwa łódzkiego zniknie 6 szpitalnych oddziałów ratunkowych.NFZ nie podpisało z nimi kontraktów. Do oddziałów, które zostaną zamknięte trafiali pacjencji w stanach nagłego zagrożenia życia np. ofiary wypadków.

Z 17 funkcjonujących do tej pory oddziałów, kontrakt z NFZ podpisało tylko 11. Zamknięty zostanie m.in. SOR w Uniwersyteckim Szpitalu im. Barlickiego w Łodzi. Do tej pory przyjmował ponad 100 pacjentów na dobę. Władze SOR-u w Pabianicach tłumaczą, że gdyby zgodziły się na warunki kontraktowe, które zaproponowało NFZ, musiałyby dołożyć do funkcjonowania oddziału ok. milion złotych rocznie. Ten SOR jest jedynym oddziałem ratunkowym w Pabianicach. Ludzie znajdujący się w stanie realnego zagrożenia życia zostaną przyjęci, ale ci w mniej poważnym stanie będą musieli sami udać się po pomoc aż do Łodzi.

Zamknięte zostaną również SOR-y w szpitalach w Zgierzu, Brzezinach, Skierniewicach i Wieluniu. W samej Łodzi działać będą tylko 2 SOR-y dla dorosłych – w szpitalach Kopernika i Jonschera i jeden SOR dla dzieci w szpitalu im. Konopnickiej.

Blanka Rogowska