Armatohaubica KRAB w duńskim przetargu

0
1355
views

Czy polski (właściwie polsko brytyjski) produkt podbije zachodnie rynku? Polski przemysł zbrojeniowy ma szanse na podpisanie intratnego kontraktu eksportowego z Danią.

Polska armatohaubica Krab, produkowana przez Hutę Stalowa Wola, jest jednym z oferentów w ogłoszonej przez duński rząd procedurze zakupu nowych armatohaubic kalibru 155mm. Dania zamierza zakupić piętnaście (rząd Danii zastrzega ograniczenie do dziewięciu lub rozszerzenie do dwudziestu jeden) dział.

Nowe armatohaubice zastąpią wysłużone amerykańskie M109A3 Paladin, mające prawie pięćdziesiąt lat. Zwycięzca może zarobić od 66 do 133 mln Euro w zależności od ilości armatohaubic. Zwycięzca musi zapewnić dziesięcioletnie wsparcie techniczne i serwisowe.

Konkurencja jest spora. Swoje produkty Duńczykom chcą sprzedać między innymi Szwedzi (Archer), Niemcy (PzH2000) czy Francuzi (jedyny kołowy system Ceasar). Polski sprzęt może śmiało konkurować z zachodnimi produktami. Polska armatohaubica wykorzystuje brytyjski system wieżowy AS90/52. Wart podkreślenia jest fakt, iż polskie starania o sprzedaż armatohaubic są wspierane przez MON (polski przemysł zbrojeniowy wielokrotnie się tego domagał, tak czyni większość państw na świecie).

Jeśli uda się wygrać, będzie to ogromny sukces dla polskiego przemysłu zbrojeniowego, który spowoduje możliwość sprzedaży polskiej broni do krajów europejskich. Nie oszukujmy się. Do tej pory Polska była postrzegana jako producent, który może co najwyżej sprzedać sprzęt bojowy w niektórych krajach Azji (przykładowo sprzedaż 48 czołgów PT91M do Malezji, sprzedaż WZT3 do Indii). Polski przemysł zbrojeniowy, bez wsparcia rządowego, nie radził sobie w wielu przetargach (między innymi w walce o peruwiański rynek pancerny), a kłopoty związane z Bumarem (kłopoty finansowe, roszady personalne, utrata wielu rynków, brak spodziewanych zamówień z Iraku, oskarżenia władz firmy o korupcję) sprawiały, że szanse na lukratywne kontrakty eksportowe malały do zera.

Huta Stalowa Wola, będąca poza strukturami Polskiego Holdingu Zbrojeniowego (dawnego Bumaru), może jako pierwsza przełamać ten impas i zapoczątkować pasmo sukcesów w sprzedaży produktów polskiego przemysłu zbrojeniowego. Warto wspomnieć, że Krab to nie jedyny nowoczesny produkt Huty Stalowa Wola. Firma ma w swojej ofercie między innymi równie nowoczesne samobieżne moździerze Rak czy wyrzutnie rakiet Langusta.

 

Źródło: Raport WTO, Defence24.pl

 

ML