Symbol polskich gór

0
1834
views

Gdy Polakom zadaje się pytanie, jakie ma najszybsze i najżywsze skojarzenie z polskimi górami, to odpowiadają, że to oczywiście Zakopane. To miasto z bardzo ciekawą historią, uwielbiane przez znanych i sławnych,  zaledwie w ciągu kilkudziesięciu lat stało się symbolem polskich gór, który jest bardzo chętnie odwiedzane przez turystów i stało się obowiązkowym punktem urlopowych wojaży już nie tylko Polaków, ale również gości z zagranicy.

Wprawdzie miasto jest nazywane zimową stolica Polski, ale jest równie chętnie odwiedzane w okresie letnim, bowiem posiada nie tylko bogatą infrastrukturę służącą turystom, ale również „to coś”, tę specyficzną atmosferę, która w XIX wieku zaczęła przyciągać nie tylko ówczesnych celebrytów, artystów, naukowców i polityków, ale działało na wyobraźnię każdego Polaka.

Tajemniczość i potęga Tatr a także przyjazność miejscowych sprawiły, że admiratorami tego miejsca stali się między innymi  Henryk Sienkiewicz, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Stefan Żeromski, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Jan Kasprowicz, Mieczysław Karłowicz,  Karol Szymanowski, Stanisław Witkiewicz i Stanisław Ignacy Witkiewicz. To te sławne postaci polskiego życia kulturalnego i społecznego wybierały Zakopane nie tylko na miejsce wypoczynku, ale także dłuższych pobytów i zamieszkania. To w Zakopanem, niewielkim pod względem liczby ludności mieście, tworzono wielką sztukę, powstawały teatry, w których występowali najsławniejsi aktorzy 20-lecia międzywojennego. W tamtym okresie powstały klasyczne, a dzisiaj zabytkowe już, budynki, które udostępniono zwiedzającym.

Sławny styl zakopiański to nie tylko architektura, ale również charakterystyczne ubiory górali, gwara jaką się posługują i piękna muzyka, która wzrusza nawet te osoby, którym słoń na ucho nadepnął.

Świetlaną przeszłość miasta ukazują obecnie liczne muzea, na czele z Muzeum Tatrzańskim im. dra Tytusa Chałubińskiego.

Zakopane jednak to nie tylko historia, ale przecież równie ciekawa teraźniejszość. Miasto nic nie straciło ze swojej atrakcyjności w trudnych latach powojennych, przez cały okres PRL-u i w czasach po przełomie 1989 roku. Obecność gór, zdrowego powietrza, cały czas rozbudowywanych udogodnień dla gości, to niewątpliwe atuty tego miejsca.

Kto nie przeszedł choć jednego zakopiańskiego szlaku turystycznego, ten nie może się mienić prawdziwym turystą!