Wielkie święto muzyki – Heineken Open’er Festival w Gdyni

0
1248
views

Tysiące osób z zielonymi opaskami na rękach w Śródmieściu, Świętojańska ubrana w zielone flagi, a na ulicach autobusy oznaczone symbolem „OF” – to znak, że w Gdyni ruszył Heineken Open’er Festival.

Open’er to bez wątpienia największa muzyczna impreza w Polsce. Co roku na cztery dni przyjeżdża do Gdyni kilkaset gwiazd z całego świata, a w ślad za nimi kilkudziesięciotysięczna publiczność. Lotnisko Gdynia-Kosakowo zamienia się wówczas w czwarte miasto Trójmiasta, z licznymi scenami, polem namiotowym zamieszkałym przez 10 tysięcy osób, teatrem, muzeum oraz sklepami, barami i restauracjami, których nie sposób policzyć.

W tym roku festiwal odbywa się w dniach 3 – 6 lipca 2013 r. Program przepełniony jest gwiazdami, a usatysfakcjonowani powinni być wielbicie praktycznie każdego gatunku muzycznego. Największe emocje wzbudza pierwszy koncert w Polsce brytyjskiego zespołu Blur oraz występ grupy zza oceanu – Queens of the Stone Age. Wielu fanów nastawia się szczególnie na sceniczne popisy braci Followill. Dla Kings of Leon – zespołu, który stworzyli w Nashville, to powrót do Gdyni po 4 latach. Grono gwiazd, które wystąpią na 5 festiwalowych scenach jest spore – Nick Cave and the Bad Seeds, Editors, The National, NAS, Arctic Monkeys – by wymienić tylko kilka.

Festiwal Open’er to jednak zjawisko wielowarstwowe, w którym muzyka jest dominującym, ale nie jedynym elementem. Wielką popularnością cieszą się w Gdyni także spektakle teatralne, pokazy mody czy plenerowe instalacje przygotowane przez Muzeum Sztuki Współczesnej. W tym roku debiutuje specjalny pawilon poświęcony sztuce designu.

Odbywający się od 12 lat Open'er Festival jest pionierem festiwalowych rozwiązań. Jako pierwszy w Polsce wprowadził opaski wymieniane na bilety. W 2006 roku., gdy impreza przeniosła się na lotnisko Babie Doły (Kosakowo), we współpracy z miastem Gdynia zorganizowano specjalne darmowe autobusy, dowożące uczestników spod dworca kolejowego na teren festiwalu. To właśnie tutaj po raz pierwszy wykorzystano bezgotówkowy system rozliczeń na festiwalach (bony festiwalowe i karta).

Renoma festiwalu sprawiła, że jest jedynym tego typu wydarzeniem, na które bilety są dystrybuowane jeszcze zanim publiczność pozna pierwszego wykonawcę. Bilety jednodniowe i karnety podlegają wymianie na identyfikatory w formie opaski.

Fot. gdynia.pl