Od Nowa w budowie

0
1306
views

Klub studencki Od Nowa rozpoczął swoją działalność w 1958 roku. Okres odwilży tworzył klimat sprzyjający dla tego typu inicjatyw, w środowisku studenckim panuje wówczas moda na twórczą działalność.

Jak grzyby po deszczu powstają kolejne kulturalne projekty: grupy literackie, teatralne, muzyczne, artystyczne – miejscem, które zrzeszało zastępy młodych twórców stała się Od Nowa. Historia klubu jest jednocześnie historią życia kulturalnego Torunia, ale nie tylko – stanowi swoisty przekrój obowiązujących w poszczególnych okresach trendów, np. w latach 80. Od Nowa to ważny ośrodek muzyki rockowej. Na przestrzeni lat,

Od Nowa wypracowała sobie renomę i może szczycić się mianem prężnie funkcjonującego centrum kultury. Obecnie w klubie organizowane są liczne festiwale, koncerty, wystawy, przeglądy filmowe, czy teatralne. Od dawna jednak Od Nowa zmaga się z problemami natury technicznej; powierzchnia klubu nie pozwala na rozplanowanie większych koncertów, szatnia często nie jest w stanie pomieścić depozytów wszystkich gości, liczba toalet również okazuje się na ogół niewystarczająca – monstrualne kolejki to przy okazji większych wydarzeń standard, brak klimatyzacji to z kolei chyba największa bolączka uczestników koncertów.

Dlatego niezmiernie cieszy rozpoczęcie rozbudowy klubu, który do września przyszłego roku ma rozrosnąć się do powierzchni 2 tys. metrów kwadratowych. Rozbudowa pochłonie 6 mln zł, za te pieniądze Od Nowa zafunduje swoim bywalcom większy komfort, to również perspektywa na poszerzenie oferty kulturalnej.

Nowy obiekt koncertowo-kinowy zapewni dodatkowe 300 miejsc, znajdą się tam także przestronne szatnie, hol, kasy i łazienki.

 

Dominika Majewska