Badamy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C

0
1285
views

Rozpoczynają się badania w ramach programu wykrywania zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu B i C, który Urząd Marszałkowski realizuje wspólnie z samorządami lokalnymi z Kujaw i Pomorza. W tym roku w badaniach może wziąć udział nawet 6,8 tysiąca osób z całego regionu.

– Do realizacji programu przystępujemy po raz pierwszy. Wirusowe zapalenie wątroby to poważne schorzenie, które może być powodem marskości wątroby oraz raka. Wczesne wykrycie zakażenia zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – mówi marszałek Piotr Całbecki.
 

Wirusem HCV, który jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby (WZW) typu C, jest w Polsce zakażonych ponad 700 tysięcy osób. Dziewięć na dziesięć nosicieli nie jest świadomych zakażenia i może przekazywać wirusa kolejnym osobom. Na WZW typu C nie ma szczepionki, natomiast zakażenie można skutecznie leczyć o ile zostanie wcześnie wykryte. Zakażenia w 80 procentach przypadków przechodzą w postać przewlekłą, która bardzo często nie jest rozpoznawana ze względu na mało charakterystyczne objawy: osłabienie, rozdrażnienie, zaburzenia pokarmowe, objawy grypopodobne. Wirusem można zarazić się m.in. w placówkach ochrony zdrowia, podczas wizyty u kosmetyczki, przy wykonywaniu tatuażu czy przekłuwaniu części ciała.

Głównym celem „Programu wykrywania zakażeń WZW B i C w województwie kujawsko-pomorskim” jest zwiększenie wykrywalności bezobjawowych zakażeń WZW oraz zwiększenie świadomości zdrowotnej w zakresie zapobiegania zakażeniom WZW B i C. Programem objęci zostaną mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego wielokrotnie hospitalizowani (więcej niż 2-krotnie w okresie ostatnich 5 lat), u których wcześniej nie stwierdzono WZW. Osoby z dodatnimi wynikami testów odsyłane będą do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej celem dalszej opieki.

Koordynatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Bydgoszczy. Realizatorami badań będą wybrane w drodze konkursu zakłady opieki zdrowotnej posiadające w swoich strukturach laboratoria wykonujące badanie diagnostyczne krwi HBsAg oraz badanie diagnostyczne krwi na obecność przeciwciał anty – HCV. W tym roku Urząd Marszałkowski przeznaczył na realizację programu 300 tysięcy złotych.

Program realizowany jest we współpracy z samorządami terytorialnymi, które zadeklarowały chęć udziału w przedsięwzięciu. Ich zadaniem jest prowadzenie kampanii medialnej, naboru uczestników programu i pokrycie połowy kosztów przeprowadzenia badań diagnostycznych dla mieszkańców gminy/powiatu. W badaniach mogą wziąć udział nie tylko mieszkańcy z terenu gmin i powiatów uczestniczących w programie, ale również pacjenci z całego województwa.

Rozpoczynają się wyjazdowe badania organizowane z myślą o mieszkańcach gmin i powiatów uczestniczących w projekcie. Najbliższe odbędzie się w poniedziałek (15 lipca) w Rogowie (powiat żniński) w Przychodni Lekarskiej Rajkowski & Kościelniak Lekarska Spółka Partnerska przy ul. Kościuszki 8.

Zapisy na badania dla mieszkańców gmin i powiatów nieuczestniczących w programie prowadzą ich realizatorzy.

Fot. bydgoszcz.pl