Chińskie firmy zadebiutują na Giełdzie P W?

0
1299
views

Chińskie firmy są zainteresowane debiutem na Giełdzie Papierów Wartościowym. Chińskie firmy chcą za sprawą polskiej giełdy pozyskać kapitał. To także szansa dla polskiej giełdy, która dzięki temu mogłaby umocnić swoją pozycję wśród środkowoeuropejskich konkurentów.

Zdaniem Jarosława Dąbrowskiego, prezesa Domu Maklerskiego Dąbrowski Finanse, niezbędnym warunkiem do debiutu chińskich firm jest regularny dopływ na giełdę środków z OFE.

– Jeśli nie  zlikwidujemy OFE i tym samym nie zmniejszymy płynności oraz nie ograniczymy znaczenia niezwykle ważnej instytucji dystrybucji kapitału do firm, jakim jest polska giełda, to jest szansa, by GPW przyjęła kilka nowych zagranicznych debiutów – powiedział Jarosław Dąbrowski w rozmowie z Agencją Newseria – Warunkiem jest rozsądna przebudowa systemu emerytalnego tak, by transfery były nadal na porównywalnym poziomie,  ponieważ one konstytuują istotną część kapitalizacji giełdy. Poza tym, dla międzynarodowych instytucji finansowych są one trwałym filarem rozwoju rynku kapitałowego w Polsce

Wejście międzynarodowych spółek pomogłoby warszawskiej giełdzie umocnić swoją pozycję najważniejszego parkietu Europy Centralnej. Tym bardziej, że prognozowany koniec spowolnienia gospodarczego powinien przynieść ożywienie na rynkach kapitałowych. Chińskie firmy potrzebują pieniędzy na rozwój. Do tej pory zwłaszcza duże państwowe koncerny, nie miały problemów z uzyskaniem kredytu czy pozyskaniem kapitału z giełdy. Jednakże jednym z elementów nowej doktryny ekonomicznej premiera Li Keqianga jest jednak selektywny dostęp do źródeł finansowania.

To powoduje, że dostęp do kredytów jest coraz trudniejszy. To powoduje, że chińskie firmy w poszukiwaniu kapitału, będą wychodzić poza swój kraj.
– W tym upatruję bardzo dużą szansę dla polskiej giełdy, banków inwestycyjnych oraz interesującą perspektywę dla polskiej gospodarki. Polska ma bardzo duży ujemny rachunek wymiany handlowej i kapitałowej z Chinami. Dzięki notowaniu dobrych, chińskich przedsiębiorstw na giełdzie w Warszawie stworzy się ciekawa szansa na zmianę tego deficytu. Alianse rynkowe, joint ventures, akwizycje spółek z Europy chińskie firmy będą prowadzić przez Warszawę – tłumaczy Dąbrowski.