Wspieranie matek karmiących piersią.

0
1273
views

O zaletach karmienia dziecka mlekiem matki powiedziano już chyba wszystko. Bezsprzeczne są walory samego mleka kobiecego, ale i bliskość wynikająca z karmienia piersią nie jest bez znaczenia. Wciąż jednak są kobiety, które nie są pewne swojego wyboru, mające mnóstwo pytań i obaw, wątpiące w to, czy dadzą sobie radę.

Dlatego zaczęły powstawać organizacje i stowarzyszenia non-profit, które zajmują się propagowaniem karmienia piersią, prowadzeniem działalności informującej oraz wspieraniem mam.

Po co te organizacje?

Może się wydawać, że są to instytucje całkowicie zbędne. Jednak współczesne życie nastawione na to, by wszystko było szybkie, łatwe i przyjemne sprawiło, że kobiety chcące karmić piersią, a którym z początku się to nie udaje, rezygnują. Brak im wsparcia i rad, które pomogłyby przezwyciężyć początkowe trudności. Ponadto lobby firm produkujących mleko modyfikowane próbuje przekonać, że jest ono równie dobre jak mleko kobiece, gdy tymczasem pokarm naturalny jest zdecydowanie najlepszy przez swoje specyficzne właściwości.

Głównymi zadaniami owych organizacji są więc informowanie i zwiększanie świadomości społecznej na temat karmienia piersią oraz osobiste wsparcie dla matek, które oferują wolontariuszki, wśród których często znajdują się autorytety w tej dziedzinie.

Bezcenne zdrowie.

Nie warto słuchać komentarzy otoczenia, często samych położnych lub lekarzy, które niszczą pewność siebie. Nieprawdą bowiem jest, że z małych piersi nie da się wykarmić dziecka, że jak dziecko często chce do piersi to jest głodne i trzeba sztucznie dokarmiać, że można mieć mleko złej jakości lub nawet trujące. Faktycznie zdarza się, że niektóre kobiety nie są w stanie wykarmić dziecka, bo albo mają za mało własnego mleka, albo też nie mają go wcale, jednak są to sporadyczne przypadki. A i nawet wtedy warto walczyć, aby choć trochę tego bezcennego płynu dostało się dziecku. Z pomocą mogą przyjść choćby laktatory , których regularne używanie może dodatkowo pobudzić lub zwiększyć laktację.

Dodatkowo ważne, że każda kobieta może liczyć na wsparcie i nie będzie oceniana bez względu na to, czy zdecyduje się karmić wyłącznie piersią, czy wybierze karmienie mieszane. Liderki takich organizacji oraz wolontariuszki zawsze służą radą i pomocą na bazie własnych życiowych doświadczeń połączonych z gruntowną wiedzą, także naukową.

 

pl