Uśmiech lekiem na całe zło

0
1810
views

Uśmiech i śmiech to nieodłączne części życia każdego człowieka. Zawsze i wszędzie niesie on ze sobą ogromną ilość informacji. To dzięki niemu możemy dowiedzieć się o ludziach nieco więcej.

Uśmiech towarzyszy każdemu z nas już od czasów niemowlęcych, niezależnie od kultury. Nie jest tez reakcją wyuczoną, bo nawet dzieci niewidome od urodzenia potrafią się uśmiechać i wykorzystują ten sposób komunikacji.

Ludzie, którzy się uśmiechają, są zdecydowanie bardziej pozytywnie odbierani przez swoje otoczenie. Osoba uśmiechnięta wystawia sobie dobrą wizytówkę. Pokazuje światu, że jest do niego nastawiona pozytywnie, przyjaźnie oraz że nie jest agresywna.
Ułatwia to nawiązywanie nowych znajomości. Naukowcy dowodzą, że śmiech jest doskonałym lekarstwem, które może uwolnić nas od choroby, istnieje bowiem dziedzina wiedzy zwana śmiechoterapią (albo glotologią).

Najlepsze działanie lecznicze ma uśmiech z głębi duszy. Dlatego uśmiechaj się do ludzi, do siebie, uśmiechaj się rozmawiając przez telefon, bo to naprawdę słychać! Szczery uśmiech bardzo łatwo rozpoznać, bo oprócz ust uśmiechają się również oczy. Obserwując ludzi ze swojego otoczenia możesz łatwo rozpoznać, z kim masz do czynienia.
Działanie uśmiechu jest proste, powstaje on w centralnym układzie nerwowym. Podczas tej czynności mózg wydziela endorfinę, która zwiększa poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia. Hormon szczęścia zmniejsza również ból psychiczny oraz poprawia samopoczucie psychiczne.

Dzięki wydzielaniu endorfiny, obniża się również wydzielanie adrenaliny i kortyzolu, czyli hormonów stresu. Kiedy jesteśmy weseli, elektryczna aktywność prawej i lewej półkuli mózgu jest lepiej skoordynowana. Jak dowodzą neurofizjolodzy, brak takiej koordynacji prowadzi do depresji. Gdy się śmiejemy, pracuje nie tylko twarz, ale także mięśnie brzucha.
Organizm otrzymuje więcej tlenu, bo śmiech przyspiesza krążenie, przyspiesza bicie serca i krążenie krwi. Czy śmiech może mieć wpływ na odchudzanie? Oczywiście. Śmiech pobudza przemianę materii i przyspiesza trawienie. Skurcze mięśni korzystnie wpływają na pracę wątroby, jelit i śledziony.

Czy biorąc pod uwagę wszystkie korzyści, nie warto zacząć uśmiechać się wcześniej? Wykorzystaj swoje możliwości i popraw sobie samopoczucie już teraz, bo uśmiech naprawdę ułatwia życie!

 

www.ZielonyDziennik.pl, Emilia Szuper