Zmienia się komunikacja, zmienia się też taryfa

0
1180
views

Taryfa biletowa w stolicy zostaje uproszczona. Od 2014 roku wprowadzone zostaną zmiany odpowiadające faktycznym potrzebom mieszkańców. Pojawią się bilety: 75-minutowy i weekendowy, osoby płacące PIT w Warszawie taniej kupią bilety długookresowe, a bilety najmniej popularne zostaną wycofane.

Od 2014 r. wprowadzamy istotne zmiany w dotychczasowym systemie biletowym. Skorzystają na nich pasażerowie, mieszkańcy i turyści. Ceny najbardziej popularnych biletów pozostaną na tym samym poziomie co dotychczas, a nowe będzie można nabyć po niezwykle atrakcyjnych cenach. Poza tym wprowadzimy Kartę warszawiaka, czyli niższe ceny dla osób płacących podatki w stolicy – powiedziała prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz

Nowości w taryfie

Od stycznia 2014 r. mieszkańcy Warszawy będą mogli korzystać z dwóch nowych, bardziej atrakcyjnych biletów krótkookresowych. Pierwszym z nich jest bilet przesiadkowy, ważny przez 75 minut od momentu skasowania. Jego cena wyniesie 4,40 zł, czyli tyle samo co dotychczasowa cena biletu jednorazowego.

Kolejną nowością będzie bilet weekendowy, który zastąpi bilet 3-dniowy. Będzie ważny od piątku od godz. 19.00 do poniedziałku do godz. 8.00, w dwóch strefach biletowych. Cena nie będzie wygórowana – jedna osoba zapłaci za niego zaledwie 24 zł, a grupa (do 5 osób) tylko 40 złotych.

Karta warszawiaka

Osoby płacące podatki w stolicy zapłacą mniej za bilety długookresowe dzięki wprowadzeniu Karty warszawiaka. W przyszłym roku bilet 30-dniowy będzie kosztować 110 zł  (obecnie 100 zł), a w ramach Karty warszawiaka tylko 98 zł. A osoby korzystające z biletów 90-dniowych na Kartę warszawiaka nie odczują zmian w cenie – dalej będą jeździć za 250 zł, pozostali będą musieli zapłacić 280 zł.

Karta warszawiaka wydawana będzie osobom, które mieszkają i płacą lub zaczną płacić podatek dochodowy PIT w Warszawie. Miejsce zameldowania, czyli adres wpisany w dowodzie osobistym, nie będzie brane pod uwagę. Jest to forma premiowania osób, które przez płacenie PITa w Warszawie dokładają się do kosztów funkcjonowania miasta.

Karta warszawiaka to też forma zachęty do płacenia podatków w stolicy dla wszystkich tych, którzy tego nie robią, tutaj mieszkają. Takich osób może być nawet kilkaset tysięcy, a średni dochód Warszawy od 1 podatnika to aż 3,1 tys. zł. Między innymi to właśnie z tych środków – a dochód z PIT to aż 1/3 dochodów miasta, czyli 3,8 mld zł w 2013 r. – miasto w prawie 70% dofinansowuje komunikację miejską, czyli ok. 1,8 mld zł.

Dodatkowymi funkcjami Karty warszawiaka będą zniżki do warszawskich instytucji kultury i WOSIRów, oraz dłuższy – do 30 minut –  czas bezpłatnego korzystania z Veturilo.

20-minutowe i dobowe bez zmian, koniec z jednorazowymi, 40- i 60-minutowymi oraz trzydniowymi

Nadal za 3,4 zł będzie można korzystać z bardzo popularnego biletu 20-minutowego, który zapewnia możliwość taniego podróżowania na krótkim dystansie. W taryfie biletowej pozostanie również bilet dobowy – jego cena nie zmieni się i będzie wynosiła 15 zł za bilet ważny w 1 strefie oraz 24 zł za bilet ważny w dwóch strefach.

Z oferty zostanie wycofany bilet jednorazowy oraz bilety czasowe: 40- i 60-minutowy. Zastąpi je przesiadkowy bilet 75-minutowy, ważny w I i II strefie. Z kolei zamiast biletu trzydniowego będzie można korzystać z biletu weekendowego.

Fot. R.Motyl