Szalone Dni Muzyki 2013

0
1393
views

Bohaterami Szalonych Dni Muzyki 2013 są tym razem kompozytorzy francuscy i hiszpańscy: Albeniz, Debussy, De Falla, Fauré, Granados, Poulenc, Ravel i Rodrigo.

Ideą Szalonych Dni Muzyki jest przełamywanie uprzedzeń do muzyki klasycznej, poprzez zachęcanie i ułatwianie udziału w koncertach, przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie.

Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki to międzynarodowy festiwal realizowany od 1995 roku, którego pomysłodawcą i założycielem jest René Martin – twórca festiwali i organizator licznych koncertów muzyki klasycznej na całym świecie, założyciel Centre de réalisation et d'études artistiques w Nantes (C.R.E.A.). Festiwal La Folle Journée / Szalone Dni Muzyki od wielu lat jest z powodzeniem realizowany od Francji, przez Hiszpanię i Japonię, po Brazylię. Ma tam już uznaną pozycję w życiu kulturalnym społeczności i cieszy się dużą popularnością.

W Operze Narodowej festiwal odbędzie się już po raz czwarty. Poprzednie edycje: Chopin Open (2010), Les Titans (2011) i Rosja (2012) spotkały się z dużym zainteresowaniem i entuzjazmem widzów. Genialna twórczość najwybitniejszych rosyjskich kompozytorów przyciągnęła rekordową liczbę – 36 660 słuchaczy. W ciągu trzech dni, podczas 60 koncertów, wystąpiło 950 wykonawców z 7 krajów: Francji, Gruzji, Libanu, Rosji, Uzbekistanu, Włoch oraz Polski. Organizatorami Szalonych Dni Muzyki w Polsce są: Orkiestra Sinfonia Varsovia, Fundacja Ogrody Muzyczne i Teatr Wielki – Opera Narodowa.

 

27 września (piątek) – 29 września 2013
Teatr Wielki – Opera Narodowa, Pl. Teatralny 1 (Plac Teatralny)