Rozbudowana fabryka Unilever w Bydgoszczy oficjalnie otwarta

0
1886
views

Już pracuje, ale teraz oficjalnie została otwarta. W Bydgoszczy z udziałem prezydenta Rafała Bruskiego oraz szefostwa międzynarodowego koncernu we wtorek, 3 września, odbyło się otwarcie nowej inwestycji Unilever.

W lipcu 2011 r. koncern podjął decyzję o rozbudowie fabryki przy ul. Kraszewskiego. Kilka miesięcy później fabryka uzyskuje wszystkie stosowne pozwolenia na rozbudowę. Inwestycja kosztowała 32 mln euro, a jej głównym wykonawcą była bydgoska firma Promont. Obecnie fabryka już pracuje – przy 10 nowych liniach produkcyjnych (6 nowych węzłów wytwarzania) zatrudniono ponad 120 osób, dzięki czemu fabryka podwoiła produkcję. Wyroby z nowej fabryki z Bydgoszczy trafiają głównie na eksport, do 29 krajów w Europie i na świecie (na rynek polski trafia 10 proc. produkcji). Produkowane są tu marki: Dove, Timotei, Lux, Clear, Vaseline.

Unilever to firma posiadająca 20-letnie doświadczenie w sprzedaży na polskim rynku artykułów spożywczych, kosmetyków i środków czystości. W 2010 r. przychody ze sprzedaży koncernu w Polsce osiągnęły ponad 3,3 mld zł. W 2010 roku ponad 99 proc. polskich gospodarstw domowych co najmniej raz użyło produktu Unilever. Firma ma pozycję lidera rynkowego w kategoriach: dezodorantów, środków czystości, produktów kulinarnych, herbat, margaryn i lodów. W swojej ofercie firma ma najsilniejszą na polskim rynku markę – herbaty Lipton, która w rankingu siły marek „BrandAsset Valuator 2010”, została uznana brandem o najlepszej kondycji rynkowej. W 2010 roku Unilever zdobył tytuł Marketera Roku 2010 w konkursie na najlepsze kampanie reklamowe realizowane w Internecie.

Firma zatrudnia w Polsce łącznie 3400 pracowników (w Bydgoszczy Unilever zatrudnia 530 osób na etatach oraz ok. 150 kolejnych zatrudnionych na umowy czasowe). 42 proc. menedżerów to kobiety (licząc pracowników biura głównego i sprzedaży w terenie). Firma znajduje się na 10. pozycji na liście najbardziej pożądanych pracodawców w Polsce i na 3. miejscu wśród firm branży FMCG (ranking „Pracodawca Roku® 2010” organizowany przez organizację studencką AIESEC). Posiada w Polsce: cztery zakłady produkcyjne, nowoczesne centrum dystrybucyjne i ośrodek badawczo-rozwojowy. Od 12 lat koncern współpracuje z Polskimi Bankami Żywności – w 2010 r. firma przekazała bankom ponad 126 tys. kg produktów spożywczych. Unilever na świecie. Każdego dnia 150 milionów ludzi sięga po produkty Unilever. Koncern zatrudnia ponad 167 tys. osób w 100 krajach świata, posiada 365 zakładów produkcyjnych na sześciu kontynentach, pracownicy Unilevera mówią 179 językami.

Historia Unilever w Bydgoszczy

Fabryka w Bydgoszczy była pierwszą inwestycją Unilever w Polsce. Początki fabryki sięgają 1932 roku. Po latach przekształceń, rozbudowy i rozszerzania asortymentu (m.in. o kultowy proszek do prania Pollena 2000) 17 czerwca 1991 r. większościowy pakiet Bydgoskich Zakładów Chemii Gospodarczej Pollena zakupił Unilever. Dziś fabryka jest jedynym zakładem Unilevera w Polsce specjalizującym się w produkcji środków czystości. Od lat przedsiębiorstwo przy ul. Kraszewskiego 20 jest ważnym i prestiżowym pracodawcą na lokalnym rynku. Dla wielu osób fabryka jest nie tylko miejscem pracy, ale również elementem historii rodzinnej. Przykładem jest sam dyrektor, Marek Głowski (piastujący stanowisko dyrektora od ponad 11 lat), związany jest z zakładem od 30 lat, a jego ojciec, Lucjan, przez długie lata był kierownikiem działu socjalnego.

Wielką dumą bydgoskiej fabryki jest Zakładowa Ochotnicza Straż Pożarna, która działa już od 66 lat. W 2002 roku reaktywowano Kobiecą Drużynę Pożarniczą. Sukcesy odnosi również zakładowa drużyna ratownictwa medycznego.

Od lat Unilever jest mecenasem kultury w Bydgoszczy – wspiera znany na całym świecie Bydgoski Festiwal Operowy, wspomaga wydarzenia organizowane przez Filharmonię Pomorską, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska oraz Fundacje „Kanał Bydgoski” i „Wiatrak”, a także włącza się w akcje Urzędu Miasta. Studenci bydgoskich uczelni odbywają w fabryce praktyki i staże. Zakład zaangażował się m.in. w program stażu dla studentów „Era Inżyniera”, dofinansowany przez Unię Europejską.

W otwarciu nowej fabryki udział wzięli: prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, prezes Europejskiego Łańcucha Dostaw Unilever Neil Humphrey, wiceprezes Europejskiego Łańcucha Dostaw – Kategoria Kosmetyki Mike Dicken, wiceprezydent Łańcucha Dostaw dla Krajów Europy Środkowej i Wschodniej Sabina Krzystolik.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski przekazał dyrektorowi bydgoskiej fabryki, Markowi Głowskiemu, grafikę przedstawiającą historyczną bydgoską fabrykę Unilever oraz nową fabrykę, a także wizerunek kultowego produktu, który wyprodukowano w Bydgoszczy proszek „Pollena 2000” z drobną zamianą na 2013 – dla upamiętnienia roku nowej inwestycji, a także jako symbol pomyślnej przyszłości firmy.