Fatalne miejsce Polski w globalnym rankingu

0
1230
views

Polska znajduje się na czterdziestym drugim miejscu w światowym rankingu konkurencyjności Wordl Economic Forum. Co gorsza, Polska ma nie tylko fatalne miejsce, ale jeszcze o jedno oczko spadła w stosunku do ubiegłego roku.

To złe wiadomości, albowiem indeks ten jest analizowany przez wielu inwestorów na całym świecie, zanim podejmą oni decyzję o inwestowaniu w danym kraju.

 – Bardziej niż spadek o jedną pozycję w rankingu Polski zastanawia mnie to, że pozycja naszego kraju wciąż oscyluje wokół 40. miejsca. Powstaje zatem pytanie, czy to jest bariera naszych możliwości, czy też jest jeszcze za wcześnie, aby inwestycje ostatnich lat i duże nakłady na nie spowodowały znaczącą poprawę naszej konkurencyjności –powiedział Agencji Informacyjnej Newseria dr Piotr Boguszewski, współautor raportu, doradca w Instytucie Ekonomicznym NBP.

Najgorzej jest w dziedzinie edukacji w zakresie innowacyjności. Na pocieszenie, choć marne to pocieszenie, warto dodać, że inne państwa regionu nie są w lepszej sytuacji od Polski.

 – Cały czas mamy niedobrą sytuację, jeśli chodzi o polski dorobek w zakresie innowacyjności. Co niepokojące, jest to trwały trend. Łatwiej się buduje fabryki i kapitał rzeczowy niż kapitał ludzki. Obecnie innowacyjność jest wynikiem wielu elementów, w tym takich jak zdolność ludzi do przekształcenia swoich umiejętności na rzeczy nowe. To jest również kwestia mentalności. Myślę, że zarówno w obszarze edukacji, jak i postaw społecznych, pewnych nawyków, jest sporo do zrobienia – uważa dr Boguszewski.

Co powinno się zrobić, aby Polska w końcu wybiła się w górę w rankingu? Zdaniem ekspertów niezbędne do tego będzie przeprowadzenie reform strukturalnych, uproszczenie podatków, zreformowanie sektora publicznego, zwiększenie stabilności prawa podatkowego i zmiany w edukacji, które kładłyby zdecydowanie większy nacisk na innowacyjność.

Ranking konkurencyjności wykorzystywany w raporcie World Economic Forum jest oparty na globalnym indeksie konkurencyjności (GCI). Pierwszy raz opracowano go w 2004 r.

 

Michał Lisiak