Gdańsk zaprasza na wielką siatkówkę

0
1213
views

Mistrzostwa Europy w siatkówce mężczyzn rozegrane zostaną w dniach 20 – 29 września 2013 roku. Przeprowadzą je wspólnie Polska i Dania. Mecze odbędą się w Gdańsku (hala Ergo Arena), Gdyni (hala Sportowo – Widowiskowa), Odense, Herning, Aarhus i Kopenhadze.

W turnieju wystartuje 16 drużyn. Bez konieczności gry w eliminacjach, awans otrzymali gospodarze oraz pięć najlepszych drużyn z ostatnich mistrzostw Europy w 2011 roku: Serbia (1. miejsce), Włochy (2.), Rosja (4.), Słowacja (5.) i Bułgaria (6.). Reprezentacja Polski zdobyła wtedy brązowe medale. Dwa lata wcześniej, w 2009 roku, Polacy byli mistrzami Europy.

W turnieju finałowym drużyny zostały podzielone na cztery grupy. Każdy zagra z każdym.

Grupa B (mecze w Gdańsku): Polska, Słowacja, Francja, TurcjaGrupa A (mecze w Odense): Belgia, Białoruś, Dania, Włochy

    20 września, godz. 17.00: Francja – Słowacja
    20 września, godz. 20.00: Polska – Turcja
    21 września, godz. 17.00: Słowacja – Turcja
    21 września, godz. 20.00: Polska – Francja
    22 września, godz. 17.00: Turcja – Francja
    22 września, godz. 20.00: Polska – Słowacja

Grupa C (mecze w Herning): Finlandia, Serbia, Holandia, Słowenia

Grupa D (mecze w Gdyni): Rosja, Niemcy, Czechy, Bułgaria

Zwycięzcy grup awansują do ćwierćfinałów, a drużyny z miejsc 2-3 zagrają w barażach o awans do najlepszej „ósemki”. Baraże odbędą się w Gdańsku i Aarhus 24 września. W Gdańsku pary barażowe utworzą: druga drużyna grupy B z trzecią drużyną grupy D oraz trzecia drużyna z grupy B z drugą drużyną z grupy D.

Dzień później (25 września) te same miasta będą gościć ćwierćfinalistów. W tej fazie turnieju obowiązuje już system pucharowy (przegrywający odpada). Jeśli Polska awansuje do ćwierćfinału jako zwycięzca grupy, wtedy swój mecz ćwierćfinałowy rozegra w Gdańsku z druga drużyną grupy B, rozgrywającej swoje spotkania w Gdyni.

Mecze półfinałowe, finałowy i o 3. miejsce (28 – 29 września) odbędą się w Kopenhadze.

Wszystkie bilety na mecze grupowe Polaków zostały sprzedane. Można jeszcze kupować wejściówki na pierwsze spotkania o godz. 17.00 w cenie 40 – 60 zł, a także na spotkania barażowe oraz ćwierćfinały, w cenie 100 – 140 zł.

W Polsce mecze transmitować będzie telewizja Polsat. Europejski Związek Siatkówki (CEV) sprzedał już prawa transmisji do ponad 100 krajów. Z kolejnymi prowadzi negocjacje.