Październik miesiącem międzynarodowych kontaktów

0
1298
views

Premier i prezydent oraz inni członkowie rządu walczą o inwestycje oraz zwiększenie wymiany handlowej. Premier Tusk wybiera się do RPA i Zambii, prezydent Bronisław Komorowski do Korei Południowej a wicepremier Janusz Piechociński do Japonii.  

Do Polski z kolei przybędą premier Turcji wraz z dwustuosobową grupą inwestorów, premier Singapuru z setką przedsiębiorców a do Warszawy przybędzie kierownictwo chińskiej prowincji Hubei (przedsiębiorcy z tego rejonu inwestują w Fabrykę Łożysk Tocznych w Kraśniku).

 

Japońscy inwestorzy w ostatnim czasie zbudowali firmę TRI Poland w Mielcu, gdzie przy produkcji części samochodowych pracę znajdzie dwieście osób.

 

Za jeden z największych sukcesów uważana jest jednak inwestycja amerykańskiej platformy handlowej Amazon. Firma ta do 2015 roku otworzy w Polsce trzy wielkie centra logistyczne, które będą obsługiwać docelowo wszystkie kraje Unii Europejskiej. Pracę ma tu znaleźć sześć tysięcy pracowników stałych oraz dziewięć tysięcy tymczasowych.

Dobrą sytuację Polski potwierdza raport Ernst & Young mówiący, że jest liderem wzrostu inwestycji w Europie. W 2012 r. odnotowała najwyższy wśród krajów europejskich przyrost liczby projektów inwestycyjnych (o 22 proc. więcej niż rok wcześniej), podczas gdy Europa zanotowała spadek o 2,8 proc. W ubiegłym roku BIZ stworzyły w Polsce o 67 proc. miejsc pracy więcej niż rok wcześniej; wynik całej Europy to zaledwie plus 8 proc.

 

 

Michał Lisiak