Zmarł Tadeusz Mazowiecki

0
921
views

Dziś na ranem zmarł Tadeusz Mazowiecki, pierwszy niekomunistyczny premier Polski po II Wojnie Światowej. Tadeusz Mazowiecki miał 86 lat.

Tadeusz Mazowiecki urodził się w Płocku 18 kwietnia 1927 roku. Był pierwszym premierem rządu III Rzeczypospolitej w latach 1989 – 1990. Był także posłem na Sejm PRL III, IV i V kadencji, posłem na Sejm RP I, II i III kadencji. Ponadto pełnił rolę doradcy Prezydenta RP do spraw polityki krajowej i zagranicznej.

 

Mazowiecki był Kawalerem Orderu Orła Białego. W czasie pełnienia funkcji premiera prowadzony przez niego rząd realizował założenia planu Balcerowicza, który prowadził Polskę z systemu komunistycznego do rynkowego.

 

Ponadto Tadeusz Mazowiecki był uczestnikiem rozmów przy Okrągłym Stole, a w 1997 roku pomagał wprowadzić kompromis w sprawie konstytucji.

 

Mazowiecki pełnił także ważną rolę jako sprawozdawca konfliktu w byłej Jugosławii w latach 1992 – 1995, do czego wyznaczyło go ONZ. Podał się do dymisji na znak protestu przeciwko bierności społeczności międzynarodowej wobec zbrodni, jakie miały miejsce w czasie konfliktu.

Otrzymał tytuł honorowego obywatela miasta Sarajewa, odznaczony Złotym Orderem Herbu Bośni (1996), uhonorowany nagrodą Srebrenica 1995 (w 2005 r.).

 

Michał Lisiak