Jak znaleźć optymalny kredyt mieszkaniowy?

0
1161
views

Podejmując decyzję o zakupie mieszkania należy przejść przez szereg czynności, które są niezbędne aby móc cieszyć się z własnego lokum. Dużo zależy od sposobu finansowania zakupu nieruchomości.

Jeśli posiadamy gotówkę wystarczającą na zakup mieszkania to niemal większość problemów mamy z głowy. Problemy zaczynają się gdy nie mamy odpowiedniej kwoty i jesteśmy zmuszeni posiłkować się kredytem hipotecznym.

 

Zanim wybierzemy się po kredyt mieszkaniowy do banku, warto poznać nie tylko swoje możliwości kredytowe, ale również określić kryteria dla optymalnego kredytu w naszej sytuacji. Nie każdy kredytobiorca ma identyczną sytuację, dlatego nie zawsze kredyt, który wygrywa rankingi na portalach finansowych będzie najlepszym kredytem dla każdego.

 

Jednak nie należy umniejszać roli rankingów porównujących kredyty mieszkaniowe. Poszukiwania optymalnego rozwiązania kredytowego można zacząć właśnie od przejrzenia takich rankingów. Portal finansowy comperia.pl prezentuje regularnie aktualizowane porównanie ofert kredytowych banków, w których można zaciągnąć zobowiązanie hipoteczne.

 

W takim rankingu znajdziemy kilka podstawowych danych na temat różnych ofert kredytowych, dzięki czemu będziemy w stanie przeprowadzić wstępną selekcję banków, w których będziemy wnioskować o kredyt hipoteczny. Pierwsza i najważniejsza informacja to oprocentowanie. Oprocentowanie kredytów hipotecznych składa się z marży banku i WIBOR-u, który jest niezależny od banku. Obie składowe tworzą rzeczywiste oprocentowanie kredytu hipotecznego. Jednak to nie jedyny koszt jaki poniesiemy zaciągając zobowiązanie w formie kredytu mieszkaniowego.
 

Kolejna informacja, która znacząco wpływa na atrakcyjność oferty to wysokość prowizji. Część banków chwali się w reklamach niskim oprocentowaniem, nie informując jednocześnie o wysokość prowizji, która w takiej sytuacji może być wysoka, co znacznie podniesie koszty kredytu. Jednak istnieją banki, które w swojej ofercie mają kredyty hipoteczne bez prowizji, ale bardzo często wiąże się to z koniecznością wykupienia dodatkowego pakietu ubezpieczeń lub skorzystania z dodatkowego produktu bankowego jak na przykład karta kredytowa.

 

pl