PESA dostarczy dla Torunia tramwaje

0
1543
views

Bydgoski producent tramwajów  "PESA " dostarczy do Torunia 12 nowoczesnych pojazdów szynowych.  MZK podpisało umowę na zakup nowego taboru.  

W lipcu 2013 r. Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu ogłosił przetarg na dostawę supernowoczesnych tramwajów. Wygrała go bydgoska fabryka PESA, która zaoferowała pojazdy za cenę 92,5 mln zł brutto. Zakup 12 tramwajów niskopodłogowych Swing jest finansowany z emisji obligacji oraz dotacji unijnej w ramach projektu "Integracja systemu transportu miejskiego wraz z zakupem taboru tramwajowego w Toruniu – BiT-City".

Będzie to 6 wagonów 3-członowych o długości 19 m, mieszczących do 123 osób (miejsc siedzących 25) i tyle samo 5-członowych o długości 30 m, w których zmieści się nawet 207 osób (miejsc siedzących 40). Pierwsze składy dotrą do Torunia jesienią przyszłego roku, ostatnie – zgodnie z umową – do końca września 2015 r.

– Tramwaj jest proekologiczny, szybki, sprawny, trwały i bezpieczny w ruchu – to zalety, które przemawiają za tym, że tramwaje przeżywają dzisiaj swój renesans.

Rozwojowi tej formy komunikacji sprzyjają także wyraźnie przychylne sygnały ze strony instytucji europejskich, które chętnie wspierają finansowo transport szynowy, z czego jako miasto staramy się korzystać, skutecznie pozyskując na ten cel fundusze unijne – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – Mam nadzieję, że torunianie będą chętnie jeździli nowymi tramwajami, odczują ich wygodę i komfort podróżowania.

 

Więcej na: Torun.pl