Cisza w wynajmie mieszkań z rządową dopłatą

0
1231
views

Fundusz Mieszkań na Wynajem, który powstaje przy Banku Gospodarstwa Krajowego, rozpocznie działalność na przełomie I i II kwartału tego roku. Pojawienie się pierwszych ofert wynajmu zależy od tego, jak szybko znajdą się na rynku odpowiednie inwestycje. Powstały już podmioty w ramach BGK, które będą zajmować się działalnością inwestycyjną oraz zarządzaniem nieruchomościami.

Wszystkie działania związane z bieżącą obsługą budynków i najemców przejmą firmy zewnętrzne na zasadach outsourcingu.

– W połowie grudnia powstała spółka BGK Nieruchomości, która będzie zarządzać aktywami funduszy. Powstał też TFI BGK. Złożyliśmy już do Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności jako towarzystwo funduszy inwestycyjnych – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Piotr Kuszewski, dyrektor Departamentu Inwestycji Kapitałowych Banku Gospodarstwa Krajowego.

Jak wyjaśnia, ta część inicjatywy Funduszu Mieszkań na Wynajem ma się skoncentrować na działalności inwestycyjnej – wyszukiwać odpowiednie budynki i kupować je po przeanalizowaniu opłacalności inwestycji.

– W tej chwili spółka BGK Nieruchomości przygotowuje się do działalności operacyjnej – mówi Kuszewski. – Wierzymy, że Fundusz Mieszkań na Wynajem powstanie na przełomie pierwszego i drugiego kwartału tego roku. Wydanie zezwolenia przez Komisję Nadzoru Finansowego dla TFI BGK nie jest istotne dla tego procesu, bo zawsze można taki fundusz w formie funduszu inwestycyjnego zamkniętego, aktywów publicznych założyć w innym TFI, a potem tylko w momencie uzyskania zezwolenia przez nasze TFI ten fundusz przekazać.

Wszystkie pozostałe czynności związane z serwisowaniem nieruchomości, obsługą najemców i innymi tego typu działaniami będą zlecane wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym.

– Zapewnimy standard umowy najmu w formule najmu okazjonalnego, balansujący we właściwy sposób obowiązki najemcy i jego korzyści dla oraz zabezpieczający interesy właściciela nieruchomości – podkreśla rozmówca Newserii Biznes i wyjaśnia, że procedura wynajmu nie będzie odbiegała od innych tego typu transakcji na rynku. – Kiedy ktoś znajdzie lokal, który go zainteresuje, będziemy weryfikowali zdolność do płacenia czynszu. Osoba, która będzie posiadała taką zdolność, będzie opłacała kaucję, a potem odbierała klucz.

O terminie, w którym dostępne będą lokale do wynajęcia w ramach funduszu, trudno na razie mówić. Jak wyjaśnia Kuszewski, najpierw trzeba będzie znaleźć odpowiednie budynki, które będą w całości na sprzedaż i będą spełniały wymagania inwestora.

– To niestety nie jest pietruszka i nie rośnie na grządce. Jeżeli uda nam się znaleźć gotowe, całe budynki, które będziemy mogli kupić, to oczywiście rozważymy taką możliwość, przeanalizujemy, wykonamy odpowiednie badanie pod kątem opłacalności tych inwestycji. Jeżeli się okaże, że nie ma takich budynków, to będziemy musieli poczekać, aż one powstaną i będą zgodne z naszymi standardami – zapewnia dyrektor.

 

Dla ZielonyDziennik.pl, Newseria