Zmiany w prawie dla firm

0
1774
views

Najpierw próba naprawy firmy, a dopiero potem ewentualnie bankructwo. Takie zmiany w prawie szykuje resort sprawiedliwości wspólnie z ministerstwem gospodarki.

W przeciwieństwie do obowiązujących obecnie uregulowań, nowe przepisy mają raczej na celu zachęcenie przedsiębiorców do możliwie najwcześniejszego rozpoczynania procesów naprawczych, gdy jest jeszcze szansa na uratowanie firmy, niż popychanie jej w kierunku likwidacji – mówi wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. 

Statystyki sądowe wskazują, że w Polsce zwiększa się liczba wniosków o ogłoszenie upadłości, przy czym dominują postępowania obejmujące likwidację firm, a nie postępowania restrukturyzacyjne. W 2012 roku mieliśmy w Polsce ponad 1500 bankructw, w tym wielu dużych i kluczowych dla rozwoju gospodarczego firm.

 

Wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski dodaje, że nowe przepisy mają tę tendencję odwrócić i zapewnia, że wbrew powszechnie krążącym opiniom nie uderzą one w pozycję wierzycieli. To dlatego, że w dłuższej perspektywie dla wierzyciela jest bardziej opłacalne poczekanie na spłatę długu, niż wyegzekwowanie jedynie części należności – dodaje.

Oba resorty planują też utworzenie Centralnego Rejestru Upadłości, gdzie w formie elektronicznej prezentowane będą postanowienia i obwieszczenia związane z postępowaniami upadłościowymi oraz wzory dokumentów, baza danych sądów, syndyków, biegłych itp. "To coś w rodzaju Allegro" – podsumowuje wiceminister. Chodzi o to, by pokazać interesujące oferty.

Założenia nowego prawa restrukturyzacyjnego oparte są na sprawdzonych praktykach międzynarodowych. Oba resorty zakładają, że w przyszłym roku przed wakacjami nowe prawo będzie już po pracach sejmowych.

 

Źródło IAR