Spowolnione Pendolino w Polsce

0
1360
views

Pendolino pojedzie z prędkością jedynie 160 km/h? Głos w tej sprawie zabrał wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Jego zdaniem, Polska nie powinna płacić producentowi pociągów Pendolino, jeśli ten nie wywiąże się z kontraktu i nie dostarczy pociągów z certyfikowaną prędkością powyżej 160 km/h.

Kilka tygodni temu, "Puls Biznesu" donosił że producent Pendolino – firma Alstom chce przekazać PKP Intercity pociągi homologowane tylko do prędkości 160 km/h. Rzecznik spółki wyjaśniał wówczas, że homologacja umożliwiająca rozwijanie wyższych prędkości – do 250 km/h zostanie zapewniona dopiero w drugiej fazie, pod koniec 2014 roku.

Wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział podczas wywiadu w Programie Trzecim Polskiego Radia, że sprawa Pendolino może pojawić się podczas obrad rządu. "Zamawialiśmy i kupowaliśmy Pendolino z określoną, certyfikowaną prędkością. Jeżeli pojawią się, choćby ze względu na wnioski NIK, istotne kwestie do przedyskutowania, to nie będziemy się uchylać" – dodał.

Wniosek do Najwyższej Izby Kontroli (NIK) o zbadanie zakupu pociągów Pendolino złożyło w ubiegłym roku Prawo i Sprawiedliwość.

PAP