Dostawy gazu do Polski. "Mamy awaryjne koło ratunkowe"

0
1715
views

Minister Piechociński mówi o zapasowym kole ratunkowym dla całego basenu Morza Bałtyckiego na czas zagrożeń dostaw gazu z kierunku wschodniego.

– Nawet jeśli Rosjanie zakręcą kurek z gazem Ukrainie, to w dalszym ciągu będzie on płynął przez ten kraj do Słowacji, Polski czy innych krajów – powiedział wicepremier Janusz Piechociński .

Gazprom potwierdził, że otrzymał od Ukrainy pierwszą transzę opłat za gaz. Poinformował, że przeniósł o tydzień, na 9 czerwca, ewentualne wprowadzenie systemu przedpłat za gaz dla Ukrainy.

Wydłuża to czas na możliwe rozwiązanie gazowego sporu. Rozmowy w tej sprawie mają być kontynuowane w Brukseli przez przedstawicieli Rosji, Ukrainy i Unii Europejskiej.

Tematem ma być cena gazu dostarczonego na Ukrainę w kwietniu i maju (Kijów kontestuje ceny, które Moskwa znacznie podniosła), a także sprawa przyszłych dostaw.

Od uiszczenia przez Ukrainę części jej zadłużenia, wynoszącego kilka miliardów dolarów, Rosja uzależniała kontynuowanie w poniedziałek rozmów w sprawie sporu o płatności gazowe.

– Wydaje się, że to będzie dłuższy serial. Wchodzimy w okres niepewności nie tylko w rosyjsko-ukraińskich relacjach gazowych. To nie jest tylko kwestia płatności. To jest kwestia pewnych mechanizmów – powiedział dziennikarzom szef resortu gospodarki.

 

Money