W 2015 r. alkohol i papierosy nie podrożeją

0
1217
views

Ta wiadomość bez wątpienia ucieszy lubiących wypić coś mocniejszego lub zapalić papierosa. Zarówno wiceminister finansów, Izabela Leszczyna jak i wiceminister finansów, Jacek Kapica podali do informacji publicznej, że ministerstwo finansów w roku 2015 nie ma w planach podwyżek akcyz na alkohol czy wyroby tytoniowe.

Poziom cen ma pozostać taki jaki mamy obecnie.

Jak wiadomo Unia Europejska wymaga, dlatego nasz kraj musiałby do 2018 r. osiągnąć tzw. minimum. Przepisy mówią, iż akcyza ma stanowić 60 proc. średniej ważonej ceny papierosów, jednakże nie mniej niż 90 euro za tysiąc sztuk.

Biorąc pod uwagę bieżący rok akcyza na wyroby tytoniowe wzrosła o całe 5 proc. z czego budżet zyskał ok. 345 mln zł dodatkowych pieniędzy w skali roku. Jeśli chodzi o alkohol etylowy tegoroczna podwyżka akcyzy o 15 proc. miała na celu, iż pół litra wódki razem z vatem będzie kosztować więcej o 1,80 zł, co z kolei przyniesie budżetowi ok. 780 mln zł w skali roku dodatkowej gotówki.

Zatem palacze i miłośnicy mocniejszych trunków będą czekać do stycznia 2015 r. i trzymać wiceministrów finansów za słowo.

 

Wiadomości Zd24