Zmiany w podatkach niekorzystne dla przedsiębiorców

0
1240
views

Firmy działające na terenie Polski nie będą mogły liczyć na korzystne rozwiązania podatkowe. Od 2015 roku Ministerstwo Finansów wprowadzi szereg zmian w prawie podatkowym.

Opodatkowanie zagranicznych spółek kontrolowanych – regulacja ta ma zwalczać nadużycia podatkowe, uważa Monika Ławnicka, doradca podatkowy Accreo.

Nowe przepisy wprowadzą klauzulę obejścia prawa. Urzędnicy będą sprawdzać, czy przeprowadzona w firmie restrukturyzacja nie miała na celu uniknięcia opodatkowania.

Ograniczenie zaliczania do kosztów podatkowych pożyczek od podmiotów powiązanych – to kolejna zmiana. „Jej efektem będą zwiększone wpływy do budżetu” – wyjaśnia Monika Ławnicka.

W propozycjach podatkowych nie chodzi o prostą zmianę stawki, ale o powiększenie bazy podstawy opodatkowania. „Skutek może być odwrotny od zamierzonego i zostanie ściągniętych mniej pieniędzy z podatków. Firmy mogą zrezygnować z części swoich zamiarów inwestycyjnych” – dodaje.

Podczas gdy w Europie wdraża się korzystne rozwiązania ułatwiające prowadzenie biznesu, w Polsce nadal brakuje pomysłu na przyciągnięcie inwestorów. Podwyższenie ciężaru podatkowego może tylko odstraszyć przedsiębiorców. Większość nowych przepisów wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku.

infowire.pl