Eko – nawet na wakacjach

0
954
views

Zainteresowanie ekologią trwa. Ten pozytywny, zaraźliwy sposób na życie jest coraz bardziej popularny. Mamy dostępną żywność, odzież, jak również sprzęt domowy i meble.

 

Portal Noclegowo.pl sugeruje, że ekologiczny może być również urlop. Co prawda, jak na razie, w Polsce nie zamieszkasz w hotelu ze śmieci, ale z powodzeniem możesz spędzić czas na ekologicznych wakacjach. W jaki sposób?

Priorytetem staje się przyroda i spokój – kontakt z naturą w jej jak najbardziej dziewiczym wymiarze. Czynne odkrywanie dzikiej przyrody i miejscowej kultury, a także zdrowe, naturalne odżywianie. Jest to alternatywa dla masowej turystyki i tak zwanego „przemysłu turystycznego”.

Na kanwie tej idei można zdecydować się na pobyt w rozmaitych gospodarstwach ekoagroturystycznych, których ideą jest powrót do źródeł; do czystej, nieskażonej chemią zdrowej żywności. W tej dziedzinie wiele się w Polsce zmieniło. Przyjrzyjmy się choćby ofercie ekologicznych hoteli, w których nowoczesne technologie są wykorzystywane w celu wpierania środowiska naturalnego, a zarazem nie odbiegają standardami od hoteli tradycyjnych, gdyż posiadają wszelkie dostępne w nich wygody takie jak wifi, sauna, basen czy małe spa.

Na tym możliwości się nie kończą. Zainteresowanych aktywnym, ekologicznym wypoczynkiem zapraszają zielone szlaki – greenways służące niezmotoryzowanym użytkownikom, prowadzące wzdłuż naturalnych korytarzy, historycznych tras handlowych, rzek i kolei. Są zarządzane przez miejscowe społeczności w celu pobudzania zrównoważonego rozwoju i promocji zdrowego stylu życia. Aktywizują w ten sposób społeczność lokalną oraz turystów, gwarantując satysfakcję z wypoczynku.

Jakie miejsca konkretnie warto wziąć pod uwagę myśląc o ekowakacjach? Dobrym pomysłem jest udanie się na podbój Ziemi Kłodzkiej, z jej uzdrowiskami i bliskością górskich szlaków turystycznych. Powiat zielonogórski, a szczególnie gminy Kargowa i Trzebiechów o wysokich walorach przyrodniczych i kulturowych – lasami, jeziorami, zabytkowymi dworkami i pałacami, jest także wartą rozważenia opcją. Jest to połączenie pasji zwiedzania terenów bogatych kulturowo z pobytem w miejscach atrakcyjnych przyrodniczo. Kolejnym regionem są Kaszuby (noclegowo.pl/noclegi/kaszuby/), których charakterystyczna kultura regionalna także splata się z walorami krajobrazowymi i przyrodniczymi. Istnieje tutaj szeroka oferta gospodarstw ekoagroturystycznych.

Jak się okazuje, w Polsce panują wyjątkowo korzystne warunki do uprawiania turystyki ekologicznej, a sami ekolodzy z nadzieją patrzą w przyszłość, widząc w niej rozkwit tego stylu podróżowania w naszym kraju.