11. listopada inaczej

0
1571
views

Święto w dniu 11. listopada można uczcić plakat zaprzegi01na różne sposoby, nie musi być to koniecznie standardowe składanie wieńców lub konkurs pieśni ojczyźnianej. Do takiego przekonania doszli członkowie Kujawskiego Stowarzyszenia Gospodarczego z siedzibą we Włocławku oraz Burmistrz Miasta i Gminy Lubraniec.

Właśnie w tym dniu w Dąbiu Kujawskim zostaną rozegrane I Gminne Zawody w Powożeniu Zaprzęgami Konnymi,  patronat honorowy nad tą imprezą objął Starosta Włocławski.

Szczegóły na plakacie poniżej:

Powożenie  to jedna z najstarszych konkurencji jeździeckich, obecnie jest jedną z 7 dyscyplin wspieranych przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). W dyscyplinie tej powożący siedzi w pojeździe zaprzęgowym i kieruje koniem, parą lub czwórką koni.

Konie zaprzęgnięte w dwukołowe wozy obecne były już w starożytnym Egipcie, o czym świadczą datujące sie na XI w. p.n.e. płaskorzeźby, przedstawiające sceny z uroczystości, igrzysk oraz bojów. Wyścigi zaprzęgów były także popularne w starożytnej Grecji, począwszy od 680 roku p.n.e. Już podczas XXV olimpiady greckiej rozgrywano wyścigi kwadryg.

Wyścigi zaprzęgów stanowiły bardzo atrakcyjną część programu olimpiad. Ich kontynuacją w czasach późniejszych były rzymskie wyścigi rydwanów.

http://www.kochamyauta.pl/wp-admin/admin-ajax.php?action=imgedit-preview&_ajax_nonce=1f862d0548&postid=2163&rand=87353

W XVIII wieku powożenie zostało uznane za sport w Anglii, dzięki działaniom ówczesnego księcia Walii, późniejszego króla Jerzego IV. W XX wieku ważnym propagatorem tej dyscypliny był Filip, książę Edynburga, który w latach 70.- 80. Był zawodnikiem powożenia (zaprzęgi czterokonne) oraz przewodniczącym FEI.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY