GUS podał dane o sprzedaży

0
1372
views

Kupujemy coraz więcej. Sprzedaż detaliczna w październiku wzrosła o 2,3 proc. licząc rok do roku i była wyższa o 4,2 proc. niż we wrześniu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Dane te są nieco lepsze od oczekiwań ekonomistów.

Pytani ekonomiści w tzw. konsensusie rynkowym spodziewali się wzrostu sprzedaży detalicznej w październiku o 2,2 proc. rdr, a w ujęciu miesięcznym o 4,1 proc. Najwięksi optymiści wskazywali nawet na 3,1 proc. wzrostu sprzedaży, ale niektórzy twierdzili, że wzrost nie przekroczy 0,7 proc.

Zgodnie z wcześniejszymi danymi GUS w wrześniu sprzedaż wzrosła o 1,6 proc. w ujęciu rocznym i była wyższa o 4,1 proc. niż w sierpniu.

Największy wzrost sprzedaży – o 10,9 proc. – w ujęciu rocznym odnotowano w dziale "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny". Sprzedaż odzieży i obuwia była wyższa o 8,5 proc., tzw. pozostała sprzedaż detaliczna w niewyspecjalizowanych sklepach była wyższa o 6,3 proc., a żywności napojów i wyrobów tytoniowych wzrosła o 5,5 proc. Spadła natomiast o 6 proc. sprzedaż paliw stałych, a sprzedaż samochodów o 3 proc.

W październiku Polacy postanowili odświeżyć garderobę. W porównaniu z wrześniem najbardziej wzrosła sprzedaż odzieży i obuwia – o 17,5 proc., a samochodów i motocykli o 9,8 proc. Wzrost 6,5 proc. dotyczył lekarstw i kosmetyków. Spadła natomiast w ujęciu miesięcznym sprzedaż prasy i książek o 2 proc., a o 0,5 proc. była niższa sprzedaż mebli oraz sprzętu RTV i AGD.

Zgodnie z komunikatem GUS obroty w handlu detalicznym w październiku 2014 roku wzrosły o 1 proc. rdr, a tzw. wyrównane sezonowo wzrosły w październiku o 3,5 proc. rdr. "Sprzedaż hurtowa w październiku br. była o 1 proc. niższa niż przed rokiem, w tym w przedsiębiorstwach hurtowych zmniejszyła się o 1,3 proc. W okresie styczeń-październik br. sprzedaż hurtowa w skali roku wzrosła o 1,5 proc. w tym wśród przedsiębiorstw hurtowych – o 1,1 proc." – napisał GUS w komunikacie.

 

 

PAP