We wtorek orszaki trzech króli

0
1653
views

We wtorek ulicami Warszawy przejdą uroczyste orszaki trzech króli. Tradycyjnemu, kolorowemu pochodowi w centrum miasta po raz pierwszy towarzyszył będzie pochód praski.

W orszaku mieszkańcy stolicy i turyści pójdą już po raz siódmy. Pierwszy pochód tradycyjnie przejdzie trasą z Placu Zamkowego do Placu Piłsudskiego. Nowością w tym roku jest praski pochód, organizowany na Targówku.

– Fenomen orszaku nie tyle kryje się w tym, że z roku na rok przybywa miejsc, gdzie jest organizowany, co w tym, że uruchamia tyle obywatelskiego działania rodziców, dzieci, szkół, ośrodków kultury czy parafii. Orszak rzeczywiście potrafi łączyć choćby tym, że nie idzie przeciw komukolwiek, tylko każdego zaprasza swoim zawołaniem: Do stajenki! – podkreśla Maciej Marchewicz, prezes fundacji Orszak Trzech Króli.

Na Pradze

Orszak praski rozpocznie się o godzinie 13.00. przed Domem Kultury Świt (ul. Wysockiego 11). Przejdzie ulicą Bartniczą, przetnie Rembielińską i zakończy swoją trasę w Parku Bródnowskim, gdzie zostanie usytuowana główna scena.

Przy scenie zostanie przygotowana żywa stajenka ze zwierzętami. Na trasie zostanie rozmieszczonych 6 mansjonów – scen. Obsadę aktorską mansjonów stanowią uczniowie, rodzice i nauczyciele szkół publicznych z Targówka, a także grupy aktorskie działające po prawej stronie Warszawy.

InformacjeStolica przywitała Nowy Rok! Wielkie show przy Narodowym
Stolica przywitała Nowy Rok! Wielkie show przy Narodowym

Tysiące osób zgromadzonych na błoniach Stadionu Narodowego przywitało nowy rok. W wielkim koncercie wystąpili m.in.: Jason Derulo czy Budka Suflera…. WIĘCEJ »
W trakcie przejścia pochodu będą śpiewane kolędy przez liczne chóry zaproszone do współpracy.

W centrum

Centralny orszak trzech króli wyruszy tradycyjnie po godzinie 12.00, z Placu Zamkowego, po modlitwie „Anioł Pański” pod przewodnictwem metropolity warszawskiego arcybiskupa Kazimierza Nycza.

Od godziny 11.00, na trasie (ul. Krakowskie Przedmieście i ul. Królewskiej) oraz na Pl. Piłsudskiego, będzie można oglądać sceny, przygotowane przez 15 warszawskich szkół.

8 scen przedstawiających wydarzenia opisane w Ewangelii: „Edykt Cezara Augusta”, „Dwór Heroda”, „Gospoda”, „Diabelskie Igraszki”, „Walka dobrych aniołów ze złymi diabłami”, „Szałas Pasterzy”, „Brama do Nieba” i „Stajenka”. Uczestnicy zostaną wyposażeni w orszakowe korony oraz śpiewniki, a anioły dokonają „spisu ludności” przy pomocy orszakowych naklejek.

Orszak dotrze do stajenki usytuowanej na placu Piłsudskiego ulicą Królewską. Po pokłonie zostanie odczytana Ewangelia. Następnie na placu Piłsudskiego odbędzie się koncert kolęd.

O 16.00 na placu Zamkowym rozpocznie się Międzynarodowy Koncert Kolęd.

Pod patronatem prezydent

Patronat nad orszakiem objęła prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz, co zdaniem niektórych „kwestionowało jego chrześcijański charakter”. W specjalnym komunikacie organizatorzy przedsięwzięcia podkreślali, że orszak prowadzi wyłącznie kardynał Kazimierz Nycz, a wystąpienia innych osób nie są planowane.

„Od siedmiu lat konsekwentnie podkreślamy, że do udziału w Orszaku bez żadnych warunków wstępnych są zaproszeni wszyscy, zarówno wierzący jak i niewierzący. Także w innych miastach zachęcamy do organizowania Orszaku w łączności z lokalnym pasterzem i przy patronacie lokalnych władz miejskich. Chcemy w ten sposób dać szansę władzom świeckim, aby powtórzyły gest Trzech Króli” – napisano w komunikacie.

Utrudnienia dla pasażerów

O zmianach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej informuje Zarząd Transportu Miejskiego. Utrudnienia będą dotyczyły linii 111, 116, 128, 174, 175, 178, 180, 222, 503, 518. W godzinach od 11.00 do 14.00 autobusy tych linii będą kierowane na trasy objazdowe.

 

tvnwarszawa