GUS: Bezrobocie i wzrost gospodarczy w Polsce

0
1246
views

W grudniu bez pracy było 11,5 procent Polaków – podał Główny Urząd Statystyczny. To już drugi miesiąc z rzędu, gdy stopa bezrobocia rośnie. Jednocześnie poznaliśmy najnowsze dane dotyczące tempa wzrostu gospodarczego i sprzedaży detalicznej.

Publikacje GUS znacząco nie różnią się od prognoz analityków. W przypadku danych z rynku pracy wzrost bezrobocia zapowiadał już dwa tygodnie temu resort pracy. Według stojącego na czele resortu Władysława Kosiniaka-Kamysza fakt, że stopa bezrobocia rośnie drugi miesiąc z rzędu, jest tylko chwilową zadyszką.

– Jednocyfrowa stopa bezrobocia na koniec 2015 roku jest bardzo ambitnym zadaniem dla polskiej gospodarki, ale możliwym do osiągnięcia – powiedział w poniedziałek minister pracy.

– Tak jak rok temu spotykaliśmy się i mówiliśmy, że zrobimy wszystko, żeby było poniżej 13 procent, a jest bardzo mocno poniżej 12, więc jakby było na koniec 2015 roku w granicach 10 procent, a może jednocyfrowe, to byłaby to najlepsza wiadomości dla Polaków – powiedział Kosiniak-Kamysz.

                                        Bezrobocie w Polsce na przestrzeni ostatnich dwóch lat

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec grudnia wyniosła 1.825,2 tys. osób. GUS zrewidował liczbę bezrobotnych w listopadzie 2014 r. do 1.799,8 tys. Do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 232,3 tys. osób, o 19,1 tys. więcej niż w listopadzie i o 2,1 tys. więcej niż w grudniu 2013 roku.

W grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 54,9 tys. ofert pracy (przed miesiącem 69,1 tys., przed rokiem 46,3 tys.). W końcu omawianego miesiąca urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 39,7 tys. osób.

Z danych na koniec ubiegłego miesiąca wynika, że 231 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 25,0 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 5,1 tys. osób. Przed rokiem były to odpowiednio: 286 zakładów, 32,1 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 6,0 tys. osób.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-grudzień 2014 r. wzrosła o 2,2 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku przy większym o 1,1 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,2 proc.- podał GUS w komunikacie.

 

 

PAP