Zmienił się Kodeks pracy

0
1459
views

Zwiększenie wysokości płacy minimalnej, wprowadzenie ułatwień związanych z dostarczaniem wstępnych badań lekarskich oraz oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych – to zmiany w prawie pracy, które obowiązują od tego roku.

Z punktu widzenia dużej liczby pracowników najważniejszą zmianą jest wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zwiększyło się ono o 70 zł i teraz wynosi 1750 zł brutto. Wraz ze wzrostem płacy minimalnej zmieniło się kilka kwot wykorzystywanych w rozliczeniach kadrowych, np. dodatek za pracę w nocy, najniższa podstawa wymiaru świadczeń chorobowych czy maksymalna wysokość odprawy.

Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy powinni być zadowoleni ze zmian dotyczących wykonywania wstępnych badań lekarskich. Od tego roku osoba, która zmienia pracę, nie musi być na nie kierowana, jeśli tylko przedstawi aktualne zaświadczenie lekarskie z byłego miejsca zatrudnienia, będzie pracować w takich samych lub podobnych warunkach jak dotychczas i między wygaśnięciem poprzedniej umowy a podpisaniem nowej nie minie więcej niż 30 dni. „Wyjątek stanowią pracownicy, którzy wykonują pracę w warunkach szczególnie niebezpiecznych. O tych osobach traktuje odrębne rozporządzenie” – mówi serwisowi infoWire.pl Rafał Wyziński z kancelarii Rączkowski, Kwieciński Adwokaci.

Ostatnią zmianą jest oskładkowanie wynagrodzeń członków rad nadzorczych. Do tej pory byli oni zgłaszani do ubezpieczenia zdrowotnego. Od tego roku ich wynagrodzenia otrzymywane za pełnienie funkcji członka rady będą podlegały również obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu. „Ta zmiana ma wyjątkowo charakter profiskalny. ZUS szacuje, że oskładkowanie tych wynagrodzeń przyniesie zyski wysokości kilkuset milionów złotych” – informuje ekspert.

 

Infowire.pl