Nowe prawo restrukturyzacyjne ratunkiem dla upadających firm

0
1448
views

Ani upadłość, ani likwidacja, ale druga szansa – 1 stycznia 2016 r. wejdzie w życie nowe prawo restrukturyzacyjne, którego przepisy mają ułatwić przedsiębiorstwom wychodzenie z tarapatów finansowych, a także zabezpieczyć interesy wierzycieli.

Nowe prawo wprowadza elastyczne możliwości postępowania w przypadku niewypłacalności lub zagrożenia niewypłacalnością. „Firmy będą mogły skorzystać z czterech procedur: o zatwierdzenie układu, przyspieszonego postępowania układowego, postępowania układowego i postępowania sanacyjnego” – wyjaśnia w rozmowie z serwisem infoWire.pl radca prawny Piotr Zimmerman z kancelarii prawnej Zimmerman i Wspólnicy.

Wprowadzona zostanie regulacja, która w ramach postępowania upadłościowego pozwoli dłużnikowi na złożenie wniosku o sprzedaż przedsiębiorstwa lub części jego majątku. Oprócz tego zwiększą się kompetencje wierzycieli w postępowaniu ogólnym i ich wpływ na syndyka, a w postępowaniach restrukturyzacyjnych – na nadzorcę i zarządcę. „Tak znowelizowane zapisy prawa upadłościowego pomogą w szybkim i sprawnym przeprowadzeniu postępowania. Mają spowodować, że wierzyciele nie będą musieli latami czekać na wypłatę należnych im pieniędzy” – mówi ekspert.

Ważnym elementem reformy jest utworzenie internetowego Centralnego Rejestru Restrukturyzacji i Upadłości. Oprócz informacji na temat postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych bezpłatny portal będzie zawierał wzory pism i formularzy wymaganych w trakcie spraw. Ułatwi to komunikowanie się sądu z dłużnikiem i wierzycielami, a przez to – aktywizowanie tych ostatnich w procesie restrukturyzacyjnym.

 

 

infowire