Nowoczesne metody pielęgnacji przestrzeni zielonych

0
1327
views

Automatyczne nawadnianie to system, który najczęściej jest stosowany w ogrodnictwie, sadownictwie, na polach uprawnych oraz do pielęgnacji trawników. Dobrze sprawdza się zarówno na dużych przestrzeniach, jak i na mniejszych obszarach. Systemy nawadniające nadają się także do stosowania na powierzchniach o różnej strukturze, także na tych bardzo nieregularnych.

Jak nawadniać?

Bardzo często stosowane jest nawadnianie kropelkowe. W tym celu używa się kroplowników, taśm i linii kroplujących. Dzięki takim metodom znacznie ułatwione jest podlewanie upraw rzędowych. Linie kroplujące można rozmieścić w dowolny sposób, tak aby docierały do każdej z roślin. Dzięki temu mamy pewność, że są one odpowiednio nawodnione, a co za tym idzie dobrze odżywione. Drugą z bardzo często stosowanych metod jest zraszanie. Standardowo używa się go do podlewania traw. Zraszacze montuje się pod podłożem. Na czas podlewania unoszą się i zraszają wybrany teren.

Czym nawadniać?

Do automatycznego nawadniania roślin wykorzystuje się różnego rodzaju sprzęty. Zaliczamy do nich m.in.: kroplowniki, taśmy i linie kroplujące, zraszacze, zawory, sterowniki, kształtki, regulatory ciśnienia, rury PE itp. Bardzo ważne zadanie pełnią elektrozawory (nazywane też zaworami elektomagnetycznymi). Są one powszechnie stosowane w systemach automatycznego nawadniania roślin. Działają podobnie do tradycyjnych zaworów hydraulicznych. Dzięki zarówno jednym jak i drugim zaworom mamy możliwość kontrolowania przepływu wody.

 

Możemy otwierać lub zamykać jej drogę ujścia. Różnica między zaworami hydraulicznymi a elektrozaworami polega na tym, że pierwsze z wymienionych są sterowane ręcznie, a drugie automatycznie. Dodatkowo są one nieco inaczej zbudowane. Warto wiedzieć, że do prawidłowego działania elektrozaworów konieczne jest użycie specjalnych sterowników (bateryjnych lub elektrycznych). Dzięki nim woda może być automatycznie uwalniana lub blokowana. W systemach do automatycznego nawadniania roślin konieczna jest instalacja elektrozaworów, które powodują, że system ten może działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Sterowniki umożliwiają ustawienie dokładnego czasu, w którym woda będzie uwalniana.

Możemy wyznaczać dni i godziny. Dzięki temu po zaprogramowaniu system działa w pełni samodzielnie. Tego typu systemu służące do automatycznego nawadniania można kupić za pośrednictwem firmy NTS Tanake z Warszawy.