Naturalny antybiotyk

0
1437
views

Czosnek pospolity to jednoroczna roślina należąca do rzędu liliowych, rodziny amarylkowatych. Jego ojczyzną jest Azja Środkowa, skąd rozprzestrzenił się na Bliskim Wschodzie, potem na Bałkanach, a następnie w Europie Południowej i Środkowej.

Obecnie uprawia się go prawie wszędzie. Jest to bylina o charakterystycznym pędzie podziemnym w postaci tzw. główki złożonej z kilku lub kilkunastu pojedynczych "ząbków", okrytych dość twardą łuską. Już tysiące lat temu ludzie odkryli korzystne działanie tej rośliny na zdrowie.

Na czym ono polega? Swoje właściwości lecznicze zawdzięcza czosnek obecności allicyny, będącej pochodną cominokwasu alliny. Aktywny jest także trójsiarczek dwuallilu. Skuteczność leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych, a także specyficzny zapach, to następstwo uwalniania siarkowych związków lotnych.

Omawiane substancje mają silne właściwości bakteriobójcze i bakteriostatyczne. Działają także na grzyby wywołujące pleśniawki oraz pasożyty przewodu pokarmowego. Ich skuteczność nie ustępuje antybiotykom, takim jak penicylina, tetracyklina.

Z szerzej stosowanych w kuchni roślin fitoncydy zawiera także cebula, jednak ich stężenia są niższe. Naturalne działanie antybiotyczne jest wykorzystywane w schorzeniach przewodu pokarmowego, górnych dróg oddechowych i innych. Dobroczynny wpływ czosnku na organizm manifestuje się także obniżeniem ciśnienia tętniczego. Jego przyjmowanie przypuszczalnie obniża zawartość cholesterolu we krwi, co przeciwdziała rozwojowi miażdżycy i chroni przed zawałami mięśnia sercowego.

Spożywany w odpowiednich ilościach reguluje trawienie przeciwdziałając wzdęciom, pobudzając produkcję żółci. Najnowsze badania wykazały skuteczność czosnku jako przeciwutleniacza. Niszcząc wolne rodniki zapobiega uszkodzeniom struktur komórkowych, których następstwem mogą być nowotwory.
Czosnek dostarcza organizmowi sporo witaminy C oraz w mniejszym stopniu B, A. Pośród składników mineralnych wymienić należy potas, żelazo, magnez, fosfor. Niezwykłe właściwości czosnku sprawiły, iż poza zastosowaniami kulinarnymi, stał się nieodłącznym elementem medycyny ludowej.

Zwalczanie chorób polegało na jego żuciu, piciu soku w połączeniu z alkoholem lub mlekiem, sporządzaniu potraw z dużą jego zawartością. Obecnie przez wzgląd na bezsprzeczne zalety produkuje się szereg preparatów zawierających wyciąg z czosnku.

Jako środek wspomagający leczenie zalecają go lekarze. Bogaci w wiedzę ludową potwierdzoną naukowo jedzmy czosnek i cieszmy sie zdrowiem.

 

eco