Jubileuszowych „15 ŁUCZNICZEK”

0
1308
views

Rocznice. Emisją pamiątkowego banknotu miejskiego o symbolicznym nominale „15 ŁUCZNICZEK” uczciła Bydgoszcz dwie ważne dla rozwoju miasta rocznice: 160-lecie kolei w Bydgoszczy oraz 150-lecie otwarcia warszawsko-bydgoskiej drogi żelaznej.

W lipcu 1851 r. do miasta dotarł pierwszy pociąg Pruskiej Kolei Wschodniej mającej połączyć Berlin z Królewcem i Kłajpedą. Oficjalnego otwarcia nowej drogi żelaznej dokonał cesarz Prus Wilhelm IV. Podczas głównych uroczystości przed budynkiem bydgoskiego dworca wystąpił śpiewając po polsku chór ludowy z Kujaw w strojach regionalnych. W 1861 r. z inicjatywy władz pruskich rozpoczęła się budowa Kolei Warszawsko-Bydgoskiej, która połączyć miała północne Niemcy z Rosją. Po pruskiej stronie powstał odcinek Bydgoszcz – Toruń, a po rosyjskiej odcinek z Aleksandrowa Kujawskiego do Kutna i Łowicza, gdzie linia łączyła się z Koleją Warszawsko-Wiedeńską. Bydgoszcz stała się ważnym ośrodkiem komunikacji kolejowej w regionie. Powstała tutaj Dyrekcja Kolei Wschodniej, która w 1894 r. zarządzała siecią dróg żelaznych na ogromnym obszarze od Berlina po Białystok i Kłajpedę. Była to pierwsza państwowa dyrekcja kolei w Europie i na świecie.
– Inauguracja emisji „15 ŁUCZNICZEK” nastąpi 10 września podczas Bydgoskiej Nocy Muzealnej – informuje Piotr Kurek, rzecznik prezydenta Bydgoszczy. – Oficjalnej prezentacji banknotu w Europejskim Centrum Pieniądza będzie towarzyszył pokaz historycznych, papierowych pieniędzy zastępczych Bydgoszczy oraz współczesnych bonów miejskich i dukatów lokalnych ze zbiorów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego. Muzeum pokaże m.in. unikalny medal pamiątkowy „Otwarcie drogi żelaznej warszawsko-bydgoskiej” zaprojektowany przez belgijskiego medaliera Roberta Michaux’a i wybity w 1862 r.
Banknot „15 ŁUCZNICZEK”, sygnowany herbem, miasta, podpisem prezydenta Rafała Bruskiego oraz specjalnym herbowym hologramem, wyemitowany został w limitowanym nakładzie 2.000 sztuk. Przy jego produkcji zachowano profesjonalne zasady ochrony przed fałszowaniem stosowane w drukach banknotowych i bankowych. Do druku użyto tzw. chronionego papieru wartościowego, niedostępnego w normalnej sprzedaży. Ma on charakterystyczny znak wodny oraz wtopione specjalne włókna widoczne w świetle dziennym oraz świecące w świetle UV czyli w promieniach ultrafioletowych. Na obu stronach bonu drukowane są gilosze – ornamenty o wzorze złożonym z wielu linii krzywych, stanowiące trudne do podrobienia tło. Bony są numerowane od 1 do 2.000, a dodatkowym ich zabezpieczeniem jest jednostronnie nadrukowane symboliczne godło kolejowe, niewidoczne gołym okiem, a świecące w promieniach UV. Przed uszkodzeniem chroni banknot dekoracyjna obwoluta z wklejonym antystatycznym hawidem.
„15 ŁUCZNICZEK”, podobnie jak emitowane wcześniej banknoty tego typu oraz dukaty lokalne, to walor numizmatyczny stanowiący atrakcyjną pamiątkę kolekcjonerską. Bydgoski bon nie jest zastępczym pieniądzem lokalnym. W Polsce jedynym emitentem pieniędzy – zarówno monet, jak i banknotów – jest Narodowy Bank Polski.
Od 11 września „15 ŁUCZNICZEK” będzie można nabywać w kasach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego oraz w Bydgoskim Centrum Informacji przy ul. Batorego 2. W Bydgoszczy cena bonu wynosi 15 zł.