Nowości Kii we Frankfurcie

0
2055
views

Rozpoczynające się właśnie targi IAA będą miejscem, w którym na każdym kroku będzie można zobaczyć motoryzacyjne nowości. Kia zaprezentuje tam m.in. koncepcyjny model z napędem na tylną oś – Kia GT, odświeżony model Rio, a także Picanto Race – przygotowane specjalnie na potrzeby pucharu organizowanego przez Kia Motors Polska. Na IAA będzie można także zobaczyć nową Kię Soul.

Najwięcej emocji wzbudzi z pewnością model GT. Wygląd tego auta sugeruje, że pod maską drzemie mocny silnik, a prowadzenie go dostarczy kierowcy wielu emocji. Krótki zwis przedni, długa maska i agresywny kształt tylnej części pojazdy sprawiają, że GT można z dumą zaparkować obok sportowych aut z Niemiec i Japonii. Rozstaw osi GT to aż 2860 mm, a wysokość całkowita nie przekracza 140 cm.

Tylne koła napędza 3,3-litrowa benzynowa, turbodoładowana jednostka Lambda V-6 GDI o mocy 395 KM, wykorzystując ośmiostopniową przekładnię automatyczną.

– „Nieważne z jakiej perspektywy patrzysz, Kia GT aż kipi energią i gotowa jest do startu.” − powiedział Peter Schreyer, naczelny stylista Kia Motors − „Ten samochód to ważny komunikat od Kia: jesteśmy gotowi rozpocząć całkiem nowy rozdział w naszej historii.” – dodał.

We Frankfurcie zadebiutuje także trzydrzwiowa Rio. Ta wersja ma identyczne wymiary jak jej pięciodrzwiowa ‘siostra’ (długość 4045, szerokość 1720, wysokość 1455, rozstaw kół 2570 mm). Gama jednostek napędowych w Polsce obejmuje trzy silniki trzy- oraz czterocylindrowe w przedziale mocy od 75 do 109 KM. Najmocniejsza wersja silnikowa Kii Rio przyspiesza od 0 do 100 km w czasie 11,5 sekundy i osiąga prędkość maksymalną 183 km/h.

Nowa Soul jest dłuższa, lepiej wyposażona i napędzana nowymi silnikami. Przednią część przedłużono o 15 mm, powiększono wlot powietrza i zwiększono lampy przeciwmgłowe. Kolejną zmianą jest zastosowanie 18-calowych kół z lekkich stopów. W standardzie wyposażenia znalazły się dwu-żarówkowe światła do jazdy dziennej (DRL). W opcji wyposażenia dostępne są światła dzienne i tylne wykonane w technologii LED oraz projektorowe lampy główne.

W środku zmienił się kształt konsoli centralnej. Zastosowano również okrągłe pokrętła ogrzewania/chłodzenia z podświetleniem LCD. Dostępny będzie opcjonalny zestaw wskaźników Supervision.

Do gamy silników Soula dołączył 140-konny silnik benzynowy GDI Gamma o pojemności 1,6 litra i momencie obrotowym 166 Nm przy 4850 obr/min.

Stoisko Kii ozdobi Picanto Race. Wyścigowy serial organizowany przez KMP powróci do polskiego motorsportu w 2012 r i oprócz toru w Poznaniu odwiedzi także wyścigowe obiekty w Niemczech, Czechach na Węgrzech i Słowacji.

– „Zaprezentowanie pucharowego Picanto we Frankfurcie stanowi dowód na duże zainteresowanie europejskiej centrali koncernu tym projektem, oraz wsparcie idei popularyzacji wyścigów samochodowych i bezpieczeństwa wśród młodych ludzi” – powiedział Wojciech Szyszko, dyrektor zarządzający Kia Motors Polska.

Startujące w przyszłorocznym pucharze auta, tak jak i eksponowany na salonie model, będą wyposażone w silniki benzynowe 1.2 o mocy ok 90 KM. Przewidziane regulaminem modyfikacje techniczne obejmą przede wszystkim kwestie bezpieczeństwa (klatka, fotele, wielopunktowe pasy, system gaśniczy itp.), zawieszenie, jednostkę sterującą silnika oraz układ wydechowy. W pełni przygotowane do zawodów Picanto będzie kosztowało ok. 40 000 zł.

www.zielonydziennik.carfocus.pl